Sytuacja na rynku zbóż. Sprzedawać czy magazynować?
To pytanie zadaje sobie wielu rolników. Czy ceny zbóż jeszcze wzrosną w najbliższym czasie?
Ceny zbóż spadają zawsze w okresie przedżniwnym
Eksperci są zdania, że na to raczej producenci zbóż nie powinni liczyć. W okresie przedżniwnym corocznie możemy obserwować tendencję spadkową, jeśli chodzi o ceny zboż.
- Tak się dzieje od lat. Jeśli rolnicy nie sprzedali do tej pory zboża z poprzednich żniw, licząc na kolejne zwyżki cenowe, to muszą się liczyć z takimi spadkami w chwili obecnej. Zawsze warto przemyśleć strategię sprzedaży i rozważyć wszystkie ryzyka. Nie warto ryzykować całym zbożem – w takiej sytuacji można dużo zyskać ale i też dużo stracić - podaje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Sprawdź aktualne ceny zbóż TUTAJ
Magazynować zboże i rzepak. Do sprzedaży podchodzić z ostrożnością
Niepewność potęguje sytuacja związana z importem zboża z Ukrainy. Rolnicy obawiają się, że Polskę zaleje ukraińskie zboże i w efekcie w najbliższym czasie ceny zaliczą jeszcze większe dołki, a na dodatek nie będzie komu sprzedać towaru krajowego. Okoliczności mogą być wykorzystywane przez podmioty skupowe, chcąc kupić zboże jak najtaniej i celowo będa zaniżać stawki.
- Eksperci oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi doradzają spokój i magazynowanie zbóż czy rzepaku z nowych zbiorów. Niestety nie wszyscy rolnicy mają takie możliwości logistyczne, nie wspominając o pozyskaniu środków finansowych na zakup środków produkcji na nowy sezon. Kłania się tu stracony czas na tworzenie i rozwijanie grup producentów, które mogłyby finansować budowę magazynów zbożowych i dywersyfikować kanały zbytu dużych partii zboża oraz wspomagać finansowanie swoich członków - komentują specjaliści z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Ich zdaniem, raczej nie ma szans na stabilizację cenową na rynku zbóż w najbliższy czas.
- Czeka nas raczej huśtawka cenowa aniżeli dający się przewidzieć racjonalnie stały trend - dodają.