63 zgony przy pracy na roli
Upadek z wysokości, przygniecenie maszyną rolniczą, przejechanie ciągnikiem, porażenie prądem, zatrucie tlenkiem siarki, stratowanie przez byki - najgorsze wypadki w rolnictwie.
Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków w rolnictwie? Ile było w 2015 r. zdarzeń, za które KRUS wypłacił odszkodowania? W jakich sytuacjach rolnicy najczęściej doznają uszczerbku na zdrowiu?
KRUS wydał raport „Wypadki przy pracy i choroby zawodowe rolników oraz działania prewencyjne KRUS w 2015 roku”. W tym obszernym dokumencie zaprezentowano szczegółowe dane o liczbie, przyczynach i okolicznościach wypadków i chorób zawodowych rolników w latach 2006-2015, wypłaconych z tego tytułu odszkodowaniach, a także - charakterystykę poszkodowanych wg płci, wieku i in. kryteriów.
Czytaj także: Wypadek. Zginął motocyklista. Ciągnik w częściach KLIK
Z raportu wynika, że w 2015 roku do KRUS zgłoszono 20 154 zdarzenia wypadkowe, o 1 785 (8,1%) mniej niż w 2014 r. Warto dodać, w tym czasie zmniejszyła się liczba ubezpieczonych o 57 263 (4%) z 1 432 725 do 1 375 462.
KRUS podkreśla, że liczba wypadków w rolnictwie sukcesywnie spada. - Od 2006 r. liczba zgłaszanych wypadków zmniejsza się o 12 410 (38%), a osób ubezpieczonych o 239 810 (14,8%) - wyjaśnia KRUS.
Spośród 18 814 zdarzeń uznanych przez KRUS wydano 14 380 decyzji przyznających jednorazowe odszkodowanie.
Czytaj także: Wypadł z kabiny i został przygnieciony bronami KLIK
Wskaźnik wypadkowości - w jakim województwie największy?
Gdzie rolnicy częściej ulegają wypadkom? Najmniej wypadków odnotowano w woj. opolskim, małopolskim i zachodniopomorskim, najwięcej w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, wielkopolskim i lubelskim.
- Odnotowywane od wielu lat zróżnicowanie wskaźnika wypadkowości pomiędzy województwami wynika przede wszystkim z różnic w ukształtowaniu terenu, warunków klimatycznych regionu, specyfiki produkcji rolnej na danym obszarze oraz sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych - komentuje KRUS.
Jakiego rodzaju zdarzenia mają miejsce w gospodarstwach rolnych?
Prawie połowę wypadków zakończonych wypłatą jednorazowych odszkodowań w 2015 r. stanowiły zdarzenia z grupy „upadek osób” - 47,1%; „pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń” - 13,2%; „uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta” - 12,4%; „upadek przedmiotów” - 7,9%; „zetknięcie się z ostrymi narzędziami ręcznymi i innymi ostrymi przedmiotami” - 4,9%.
Wiele z poniesionych przez rolników szkód powodowały tylko nieznaczny uszczerbek na zdrowiu. Warto jednak zaznaczyć, że aż 15 829 doznanych urazów doprowadziło do stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Podobnie, jak w latach ubiegłych, na urazy najbardziej narażone były kończyny górne (48,73%) i kończyny dolne (38%).
Życie przy pracy w rolnictwie w 2015 r. straciły 63 osoby
Wypadkom śmiertelnym najczęściej ulegali mężczyźni w wieku 50-59 lat. Dotyczy one głównie „przejechania, uderzenia i pochwycenia przez środek transportu w ruchu” w tym 9 przejechań lub przygnieceń przez ciągniki rolnicze i maszyny rolnicze oraz 8 wypadków komunikacyjnych (2 przypadki z udziałem rowerów).
11 zgonów zakwalifikowano do grupy zdarzeń: „pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń”, w tym 4 podczas obsługi pras do słomy, 4 w czasie zbioru zboża, grochu i buraków kombajnami, po 1 w trakcie pracy pilarką tarczową, szlifierką kątową i ładowaczem obornika. - Wypadki te spowodowane były brakiem osłon i zabezpieczeń oraz wykonywaniem napraw i usuwaniem zapchań przy włączonym napędzie maszyn - wyjaśnia KRUS.
Czytaj także: Zwycięzcy konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2016 KILK
W wyniku „nagłych zachorowań w trakcie prac polowych i obsługi zwierząt” życie straciło 9 osób. - Przyczyną był nadmierny wysiłek fizyczny i stres, a także długotrwała praca w wysokiej temperaturze otoczenia - tłumaczy KRUS.
Z powodu upadków z drabin, schodów, budynków gospodarczych i przyczep transportowych zginęło w rolnictwie w 2015 roku 8 osób.
5 zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym dotyczyło natomiast ścinki drzew i gałęzi, a 4 kolejne - porażenia prądem.
Podczas opróżniania gnojownika w gospodarstwie rolnym życie straciły 4 osoby, które nie zachowały środków ostrożności i zatruły się tlenkiem siarki. 2 osoby natomiast zostały stratowane przez byki.
Czytaj także: Traktor przejechał rolnika na polu KLIK
Na jakie narażeni są rolnicy?
Rolnicy zgłaszali do KRUS następujące choroby zawodowe: choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa w tym borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu; zewnątrzpochodne zapalenie pęcherzyków płucnych; alergiczny nieżyt nosa; choroby skóry oraz przewlekłe choroby układu ruchu wywołane sposobem wykonywania pracy.