Wymieszanie obornika z glebą w ciągu 12 godzin - to będzie wyścig z czasem!
Już za chwilę wielu rolników wyjedzie w pole z obornikiem. Spora grupa z pewnością będzie chciała przy tej czynności realizować jedną z praktyk ekoschematu rolnictwo węglowe, która dotyczy wymieszania obornika z glebą w ciągu 12 godzin. Jak zatem podejść do tego tematu, żeby spełnić założenia narzucone przez ministerstwo rolnictwa i ARIMR?
Pytanie nr jeden to: od kiedy liczony jest czas 12 godzin - momentu wjazdu w pole czy zakończenia wywozu obornika?
Z treści przekazanych na początku lutego podczas owartego webinaru przez Jolantę Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR wynika, że - OD MOMENTU ROZPOCZĘCIA ROZRZUCANIA OBORNIKA.
- Wymieszanie obornika z glebą w ciągu 12 godzin oznacza, że rolnik, który wywozi obornik na pole to od momentu rozpoczęcia rozrzucania obornika na danym polu ma 12 godzin, aby zakończyć przyorywanie tego obornika - wyjaśniła Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR podczas otwartego webinaru zorganizowanego na początku lutego.
Pytanie numer dwa: jak udowodnić wykonanie tej praktyki?
W tym celu trzeba będzie wykonać zdjęcia geotagowane. Należy zatem pobrać mobilną aplikację, która jest dostępna na stronach internetowych ARIMR w zakładce systemy informatyczne. Zdjęcie będzie można przesłać za pośrednictwem aplikacji przy użyciu polecenia: „Zadanie z własnej inicjatywy”.
Pytanie numer trzy: ile zdjęć geotagowanych trzeba będzie wykonać, by potwierdzić realizację praktyki?
Według Jolanty Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR na 1 ha trzeba będzie wykonać zdjęcia geotagowane w 4 lokalizacjach razy 2, a więc w chwili wywiezienia obornika oraz po jego przyoraniu, a więc w sumie 8 zdjęć.
- Jest oczywistym, że to nie jest jedno zdjęcie na 100 ha. Zakładamy, że to będą co najmniej 4 zdjęcia, czyli 4 lokalizacje w przeliczeniu na hektar i w każdej lokalizacji 2 zdjęcia: wywieziony obornik, a później przyorany - powiedziała Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.
Oznacza to, że rolnik chcący stosować tę praktykę na powierzchni 50 hektarów będzie musiał wykonać - uwaga! - 400 zdjęć?! O doprecyzowanie tej informacji poprosiliśmy ARIMR.
Specjalistka z ARIMR dalej wyjaśniła, że w przypadku działki mniejszej niż hektar, o powierzchni na przykład 10 arów trzeba będzie wykonać 2 zdjęcia z jednej lokalizacji.
- To zdjęcie zawiera informacje o długości i szerokości geograficznej, więc dokładnie wiemy, w jakim miejscu zostało zrobione. Jeśli ktoś wpadłby zatem na pomysł, że przesuwając się co 2 kroki, będzie robił kolejne zdjęcia, wskazując, że są to 4 różne lokalizacje na polu na jednym hektarze, to Agencja łatwo sprawdzi, że tak nie jest. Zwracam uwagę, by robić to w sposób taki, jak jest zalecane - zaznaczyła Jolanta Dobiesz.
Czytaj także: Można stosować obornik. Sprawdź gdzie!
Pytanie numer cztery: do kiedy zdjęcia geotagowane należy przesłać?
W przypadku, gdy wykona zdjęcia geotagowane jeszcze przed rozpoczęciem okresu przyjmowania wniosków o dopłaty, będzie musiał to zrobić w ciągu 7 dni od daty złożenia swojego wniosku. Inaczej jest w przypadku, gdy najpierw złoży wniosek, a dopiero później zrealizuje praktykę. Wówczas ma na to 7 dni od dnia wywiezienia i przyorania obornika.
Pytanie numer pięć: ile obornika będzie mógł wywieźć na 1 ha?
W przepisach nie jest podane, ile obornika rolnik ma wywieźć na pole. Jednak inny akt prawny określa, że nie może to być więcej niż 170 kg azotu na hektar.
- I nie będzie to określone w przepisach tego rozporządzenia, natomiast z innych przepisów wynika, że maksymalna dawka nawozów naturalnych nie może zawierać więcej niż 170 kg azotu/ha – zaznaczyła Jolanta Dobiesz.
Rolnicy zainteresowani tą praktyką martwią się, czy zdołają wywieźć obornik, przyorać go i jeszcze do tego wykonać sporo zdjęć w ciągu tylko 12 godzin. A Ty co o tym sądzisz? Masz jeszcze inne pytania dotyczące tej praktyki?
............................................................................................................................................................................................................
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.