Nowość dla rolników w 2025. Nie spełnisz tego wymogu? Wsparcie będzie mniejsze
Planowane zmiany mają na celu dostosować polskie przepisy do unijnych. Będą one wdrażać tzw. mechanizm warunkowości społecznej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce także uzupełnić ustawę o regulacje, które okazały się niezbędne w trakcie obowiązywania dotychczasowych przepisów.
Od czego będzie zależeć wysokość wsparcia dla rolników?
Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, od 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie UE muszą wprowadzić do obowiązujących przepisów mechanizm warunkowości społecznej. Uzależnia on wysokość wsparcia od przestrzegania konkretnych przepisów prawa pracy - m.in. przestrzegania zasad BHP oraz poprawnego zatrudnienia pracowników w gospodarstwie. Kontrole prawa pracy i BHP będą przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Pracy. Dopiero na tej podstawie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawała wsparcie i wypłacała środki. W razie wystąpienia niezgodności, kwoty zostaną odpowiednio zmniejszone. Zmiany te mają na celu promowanie odpowiedzialności społecznej wśród rolników oraz zwiększenie ochrony pracowników.
Projekt zakłada nowe formy wsparcia dla rolników i uproszczenie procedur
Kolejną ważną zmianą będzie wprowadzenie nowej formy wsparcia finansowego dla rolników, w ramach tzw. ekoschematów. Będą to płatności do materiału siewnego zakwalifikowanego do kategorii elitarny lub kwalifikowany. To, czy wypłaty ruszą już w 2025 r., zależy od wejścia w życie projektowanej ustawy.
W projekcie zaproponowano również uproszczenie procedur odzyskiwania należności przez ARiMR. Pozwoli to zredukować koszty administracyjne agencji oraz zmniejszyć biurokratyzację w kontaktach z rolnikami. Planowany termin przyjęcia projektu nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przez Radę Ministrów to IV kwartał tego roku.
Celem planu jest wsparcie zrównoważonego rozwoju gospodarstw rolnych i sektora przetwórstwa oraz poprawa warunków życia i pracy na wsi. Zakłada on również promowanie wykorzystywania i produkcji zrównoważonej energii, ochronę wody, gleb, powietrza i bioróżnorodności oraz pomoc małym gospodarstwom.
Czytaj także: Dodatek dla sołtysów po nowemu. Ile wynosi i komu przysługuje po zmianach?
Czytaj także: Sąsiad domaga się zwrotu połowy kosztów ogrodzenia. Czy trzeba zapłacić?