Czy liczba ekoschematów w Polsce może być mniejsza? Czy będą kolejne zmiany?
W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR), w Polsce obowiązuje obecnie 6 ekoschematów: pięć obszarowych oraz jeden dotyczący dobrostanu zwierząt.
Pytanie o liczbę ekoschematów
Czy wspomniana liczba nie jest za duża? Takie m.in. pytanie padło podczas jednej z niedawnych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Sejmie.
O sprawę zapytał poseł Kazimierz Plocke z ramienia Koalicji Obywatelskiej, który podkreślił, że wspomniany temat pojawia się podczas rozmów z samymi rolnikami.
- Czy Polska musi mieć tych ekoschematów tak dużo? Porównując z innymi państwami Unii Europejskiej tych ekoschematów jest mniej. Czy te procedury, które będą
dotyczyć ekoschematów, zostaną także uproszczone, aby ułatwić życie rolnikom? - pytał podczas komisji poseł Kazimierz Plocke z ramienia Koalicji Obywatelskiej.
Co na to przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi?
Liczba ekoschematów w Polsce a w Unii Europejskiej. Co mówi ministerstwo?
Jak odpowiadała dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich MRiRW, Joanna Czapla, rzeczywiście pojawiały się wnioski, by uprościć w Polsce ekoschemty - bo jest ich sporo.
- Mamy pięć ekoschematów obszarowych, jeden ekoschemat dobrostan. Szanowni państwo, można mieć ich mało. Są państwa członkowskie, nie będę już wymieniać dokładnie jakie, ale mają tylko trzy ekoschematy. Owszem, prosto i mało, ale wykorzystują tylko w 60% kopertę przeznaczoną na ekoschematy. Chyba nie o takie zmniejszenie liczby ekoschematów nam chodzi - odpowiadała Joanna Czapla.
Jak dodawała, mówiąc o ekoschematach - trzeba mieć na względzie takie ich dopasowanie - by mogło skorzystać z nich jak najwięcej gospodarstw.
- Chodzi o to, że te ekoschematy zostały tak dopasowane, żeby każde gospodarstwo – czy ma produkcję roślinną, czy zwierzęcą, czy gospodarstwo mieszane, czy warzywnicze, czy sadownicze – mogło z tego skorzystać. Aczkolwiek oczywiście jesteśmy tutaj gotowi na państwa dyskusję, jakieś pomysły co do pewnych modyfikacji. Zrobiliśmy już maksymalną liczbę uproszczeń. Jeśli państwo znaleźliby jeszcze jakieś pole manewru, jakieś możliwości, to oczywiście zapraszamy do pracy z nami - mówiła podczas sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Sejmie, Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich MRiRW.