Czekają na dopłaty. Ich wypłata w tym roku pod dużym znakiem zapytania
Mowa o dopłatach do materiału siewnego. Jak poinformowała nas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tym roku o dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego wnioski złożyło 61,5 tys. rolników. Do tej pory jednak rozpatrzono tylko nikłą część wniosków.
- Do 27 września wydano 9,3 tys. decyzji o przyznaniu pomocy - informuje Biuro Prasowe ARiMR.
Taka sama liczba, a więc 9,3 tys. rolników otrzymała płatności. Co z pozostałymi ponad 50 tys. ubiegających się o dopłaty?
Wielu rolników, którzy cały czas czekają na pieniądze, zaniepokoiła treść pisma, jaką otrzymali w ostatnim czasie od ARiMR. Dotyczy ona decyzji negatywnej o przyznaniu płatności. To znaczy, że dopłaty im się nie należą? Nie w każdym przypadku. Okazuje się, bowiem, że jest szansa na to, że środki otrzymają. Nie wiadomo jednak kiedy. Jest to związane z faktem, iż Polska wyczerpała już swoją kwotę pomocy de minimis. A właśnie z tej puli pochodzą środki przeznaczone na dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
- Do rolników wysyłane są pisma z informacjami o przyczynie niezałatwienia sprawy w terminie w związku z wyczerpaniem się krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie. Jeżeli planowane regulacje prawne procedowane przez Komisję Europejską wejdą w życie przed rozpoczęciem nowego roku podatkowego, możliwe będzie kontynuowanie procesu realizacji wypłat w roku bieżącym - tłumaczy Biuro Prasowe ARiMR.
Krajowy limit pomocy de minimis na 2024 rok wyczerpał się 2 sierpnia 2024 r. Wysokość trzyletniego krajowego limitu pomocy de mimimis w rolnictwie wynosi 295,9 mln euro, natomiast na gospodarstwo 20 tys. euro. Jak wskazał resort rolnictwa, limit monitorowany jest za pomocą aplikacji SRPP (System Rejestracji Pomocy Publicznej), który wydał w sierpniu stronie polskiej komunikat, zgodnie z którym dalsze udzielanie pomocy producentom rolnym w tej formule jest niemożliwe. Obecnie Komisja Europejska opracowuje zmianę rozporządzenia, która ma zwiększyć limit krajowy dla Polski z 295,9 mln do 512 mln euro.
Czytaj także: Jakie stawki dopłat do materiału siewnego?
Rolnicy, zwłaszcza ci, którzy złożyli wnioski o dopłaty do zużytego materiału siewnego, liczą na to, że Bruksela upora się z tym tematem jeszcze w obecnym roku.
Pytanie tylko, czym kierowała się Agencja przy wyborze beneficjentów, w stosunku do których wydała pozytywne decyzje odnośnie dopłat do materiału siewnego?
- Na terminy rozpatrzenia wniosku i wydania decyzji o przyznaniu pomocy mogą mieć wpływ data złożenia dokumentów, ich kompletność i poprawność, a także obłożenie pracą konkretnej placówki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - podaje Biuro Prasowe ARiMR.
Agencja zapewnia, że każdy rolnik, który spełnił wszystkie wymogi, pomoc otrzyma. Jeśli nie w tym roku, to w przyszłym.
- Pracownicy ARiMR dołożą wszelkich starań, by, gdy będzie to możliwe, środki trafiły do oczekujących na nie jak najszybciej - wyjaśnia ARiMR.