170 zł do hektara. O te pieniądze może starać się większość rolników w Polsce

Tegoroczna kampania w ramach dopłat bezpośrednich jest w toku. Według najnowszych danych, do ARiMR wpłynęło do tej pory nieco ponad pół miliona wniosków.
Płatność redystrybucyjna. Kto może się starać?
W ramach tegorocznej kampanii starać się można o różne rodzaje płatności. Wśród nich jest także tzw. płatność redystrybucyjna.
Kto konkretnie może uzyskać wsparcie?
- Płatność redystrybucyjna jest przyznawana rolnikowi, jeżeli łączna powierzchnia gruntów będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, wynosi co najmniej 1 ha i nie przekracza 300 ha - wyjaśniają przedstawiciele ARiMR.
Uwaga, jest jednak pewne ograniczenie przyznawanego wsparcia - płatność można otrzymać bowiem maksymalnie do 30 ha. Wspomniany obszar musi być zatwierdzony do podstawowego wsparcia dochodów.
CZYTAJ TAKŻE: Ile hektarów ma przeciętny polski rolnik?
Płatność redystrybucyjna. Ile wynosi płatność do hektara w roku 2025?
Według założeń planowana stawka płatności redystrybucyjnej za 2025 r. wynosić ma 39,80 euro za hektar, czyli w praktyce niecałe 170 zł przy obecnym kursie.
Warto jednak pamiętać, że ostateczna rzeczywista wysokość stawek za 2025 r. będzie znana dopiero na początku października 2025 r. – po przekazaniu przez ARiMR zweryfikowanych danych oraz ogłoszeniu przez Europejski Bank Centralny kursu wymiany do przeliczania kwot płatności za 2025 r.
Płatność redystrybucyjna. Otrzymać mogą też spółdzielnie
W przypadku płatności redystrybucyjnej dla spółdzielni wysokość wsparcia oblicza się poprzez pomnożenie liczby członków i limitu powierzchniowego.
- W przypadku gdy o przyznanie płatności redystrybucyjnej ubiega się spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników, przy przyznawaniu tej płatności danej spółdzielni maksymalny limit ustala się, na jej wniosek, jako iloczyn tego limitu oraz liczby członków danej spółdzielni, jeżeli spółdzielnia ta poddała się lustracyjnemu badaniu, w ciągu ostatnich trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie tej płatności - informuje ARiMR.
Ponadto, jeżeli wniosek jest składany przez spółdzielnię, do wniosku należy dołączyć:
- Oświadczenie o liczbie członków spółdzielni,
- dokument potwierdzający poddanie się lustracyjnemu badaniu albo Oświadczenie o poddaniu się badaniu lustracyjnemu.
- Oświadczenia nie muszą być składane, jeżeli spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu ostatnich trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie płatności - wyjaśnia ARiMR.