Polska wśród największych eksporterów drobiu
RPA, Benin, Arabia Saudyjska, Hongkong i Filipiny - głównie tam trafia drób z Uni Europejskiej. Wzrósł eksport poza kraje Wspólnoty.
Dostawy w pierwszym półroczu 2016 r. wzrosły przede wszystkim do Republiki Południowej Afryki (+43% do 130 tys. ton), Hongkongu (+32% do 60 tys. ton), na Filipiny (+30% do 46 tys. ton), Ukrainę (+37% do 36 tys. ton), do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (+35% do 9 tys. ton) i Wietnamu (+16% do 16 tys. ton).
Łącznie w tym okresie do krajów trzecich Unia Europejska wyeksportowała 674,5 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu - o ok. 9% więcej niż w tym samym okresie 2015 r. Przede wszystkim do krajów spoza Unii Europejskiej trafiały mięso i przetwory kurcząt (87% eksportu drobiu ogółem). Wzrósł eksport kaczek i gęsi, niższa była natomiast sprzedaż mięsa i przetworów z indyków, żywego drobiu oraz pozostałych produktów: podrobów i tłuszczu drobiowego.
Czytaj także: Milion piskląt z Dubina KLIK
Sprzedaż w porównaniu do pierwszego półrocza 2016 r. obniżyła się do następujących krajów: Benin, Arabia Saudyjska, Chiny i Jemen.
W eksporcie dominowały Holandia, Francja i Polska.
- Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 15%, a w ciągu roku dostawy zwiększyły się o jedną czwartą. Wysyłki z Francji zmalały z uwagi na restrykcje w handlu wprowadzone z powodu ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy - podają analitycy FAMMU/FAPA.
Unia Europejska importuje drób głównie z Brazylii (54% całkowitego przywozu), Tajlandii, Chile, Ukrainy, Chin i Argentyny.