Niezwykłe wsie na mapie Polski. Takich miejsc jest w naszym kraju tylko sześć
Trójstyki są bardzo ciekawą, ale wciąż mało znaną atrakcją turystyczną. Warto je polecić zarówno fanom polskiej historii, jak i miłośnikom geografii, a także mniej znanych, polskich atrakcji. Trójstyk to punkt graniczny trzech obszarów. Zazwyczaj mowa o granicach państw, ale punkt może oznaczać także m.in. miejsce łączące granice województw. Wśród krajów z największą ilością “potrójnych” punktów granicznych wymienia się m.in. Chiny (16 trójstyków) i Rosję (10).
Miejsca łączące trzy granice posiadają zazwyczaj charakterystyczne oznakowanie. Najczęściej są to flagi trzech państw, ale punkt może być również oznaczony pomnikiem, tablicą lub obeliskiem. Ze względu na specyfikę położenia (naturalne miejsca graniczne - góry, rzeki, wąwozy) dotarcie do niektórych trójstyków może być prawdziwym, turystycznym wyzwaniem.
CZYTAJ TAKŻE: Nazwy wsi w Polsce mogą zaskoczyć. Przy niektórych trudno się nie roześmiać
Gdzie znajdują się trójstyki w Polsce?
Co ciekawe, jeszcze w czasach II RP Polska posiadała 9 takich miejsc. Obecnie na terenie Polski znajduje się 6 trójstyków:
- granice Polski, Rosji i Litwy - trójstyk niedaleko wsi Bolcie w województwie podlaskim i w pobliżu litewskiego miasteczka Wisztyniec,
- granice Polski, Litwy i Białorusi - trójstyk na rzece Marycha, niedaleko wsi Stanowisko w województwie podlaskim,
- granice Polski, Białorusi i Ukrainy - trójstyk na Bugu, w pobliżu wsi Orchówek w województwie lubelskim,
- granice Polski, Ukrainy i Słowacji - trójstyk na szczycie górskim Krzemieniec w paśmie Bieszczadów Zachodnich,
- granice Polski, Słowacji i Czech - trójstyk pomiędzy wsią Jaworzynka w województwie śląskim, słowacką wsią Czerne (Čierne) i wsią Herczawa (Hrčava) w Czechach,
- granice Polski, Czech i Niemiec - trójstyk pomiędzy wsią Porajów w województwie dolnośląskim, czeskim miastem Gródek nad Nysą (Hrádek nad Nisou) i niemiecką miejscowością Żytawa (Zittau).
Czytaj też: Będzie nowa wieś na Podkarpaciu. Od 1 stycznia 2025
Atrakcje i ciekawostki dotyczące trójstyków
Trójstyk najbardziej wysunięty na północ Polski znajduje się w okolicy litewskiego Wisztyńca. W miejscu styku trzech granic postawiono obelisk z herbami państw granicznych. Sporym wyzwaniem może być dotarcie do trójstyku zlokalizowanego nad rzeką Marycha (w Puszczy Augustowskiej) - na miejsce można dotrzeć pieszo, ale najbliższa okolica nie posiada turystycznych oznakowań.
Punkt graniczny w Orchówku nad Bugiem posiada z kolei specjalne stanowisko z wiatą, kamiennymi siedziskami i słupem granicznym. Na miejsce można dotrzeć m.in. trasą rowerową, ale polecana jest również trasa kajakowa. Wyraźnie oznakowany jest również punkt graniczny na szczycie Krzemieńca. Turyści znajdą tu granitowy obelisk z godłami trzech państw i słupek graniczny.
Trzy obeliski wskazują na trójstyk zlokalizowany w pobliżu Jaworzynki (Jaworzynka Trzycatek) – miejsce jest dobrze oznakowane i posiada infrastrukturę turystyczną. Specjalne miejsce dla turystów, w tym także trasy spacerowe, wydzielono także w pobliżu granicy polsko-czesko-niemieckiej u ujścia Nysy Łużyckiej.
CZYTAJ TAKŻE: Kury sebrytki. Co to za rasa i jakie ma wymagania?