Północ kraju czeka na deszcz
W nadchodzącym tygodniu dominować będzie pochmurna aura z okresowymi opadami deszczu. W niedzielę i poniedziałek Polska znajdzie się w zasięgu wyżu, który przyniesie słoneczną pogodę. Jednocześnie napłynie chłodniejsze powietrze. W nocy temperatura minimalna spadnie do około 5°C na nizinach i do około 2°C w rejonach podgórskich. Od wtorku powrót nieco cieplejszej, ale także pochmurnej pogody. Maksymalna temperatura w dzień w niektórych miejscach naszego kraju przekroczy 20°C.
Więcej słońca i chłodniej
W niedzielę i poniedziałek więcej słońca, a słabe opady deszczu spodziewane są głównie na północy kraju. Będzie chłodniej, temperatura minimalna w nocy od 2°C w kotlinach górskich do 13°C na Wybrzeżu. Temperatura w dzień od 8°C do 16°C. Wiatr w głębi kraju umiarkowany, tylko nad morzem porywisty.
Cieplej z opadami deszczu
Od wtorku będzie nieco cieplej, ale powróci pochmurna aura z opadami deszczu. Temperatura minimalna wzrośnie i będzie wynosić od 6°C do 12°C. Na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat tylko początkowo około 2°C. Temperatura maksymalna wyższa - od 10°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, nad morzem porywy do 70 km/h.
Fala wezbraniowa na Odrze
W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Odrze obserwowane będą wzrosty stanów wody na jej dolnym odcinku do ujścia. Przekroczone zostaną stany alarmowe i ostrzegawcze. Na pozostałych rzekach przeważać będą stabilizacja oraz spadek, jedynie lokalne niewielkie wzrosty i wahania związane z prognozowanymi opadami - głównie w zlewni górnej Wisły.
Bardzo niska wilgotność gleby na północy
Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) na południu kraju wzrósł do ok. 80%. Sytuacja poprawiła się również w centrum woj. wielkopolskiego i lubelskiego oraz na wschodzie woj. świętokrzyskiego. Najlepiej pod tym względem (wilgotność powyżej 80%) jest na południu, zwłaszcza w terenach podgórskich.
Najgorsze warunki wciąż utrzymują się w północnej połowie kraju - tu miejscami wskaźnik wilgotności gleby wynosi poniżej 30%. W województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim we wrześniu spadło kilkanaście milimetrów deszczu.
W głębszej warstwie (28-100 cm) rozkład wilgotności gleby jest zbliżony do tego przy powierzchni ze wskaźnikiem wilgotności na podobnych poziomach.
CZYTAJ TEŻ: Ukraiński gigant niespecjalnie przejmuje się unijnymi limitami na drób
- Tagi:
- pogoda
- wilgotność
- deszcz
- słońce