Podsumowanie działań ARiMR w Małopolsce
- 1/4
- następne zdjęcie
"Wsparcie dla małopolskiej wsi" - pod tym hasłem odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Oddział Regionalny ARiMR w Krakowie.
W trakcie spotkania, które odbyło się na terenie gospodarstwa Jarosława i Katarzyny Janików w Czernej, powiat krakowski, dyrektor małopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Adam Ślusarczyk przedstawił najważniejsze działania przeprowadzone w minionym roku. Oddział Regionalny ARiMR w Krakowie reprezentowali także Łukasz Piątek, zastępca dyrektora oraz Barbara Barwacz-Mikuła, glowny specjalista ds. szkoleń i promocji.
Przedstawiono m.in. ilość uruchomionych naborów, przyjętych wniosków, podpisanych umów, wypłaconych pieniędzy. Pokazano także efekty działań ARiMR na przykładzie zrealizowanych z sukcesem projektów w województwie małopolskim.
Dyrektor Adam Ślusarczyk zaznaczył, iż w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych w obydwu naborach (jesienią 2015 r. i wiosną 2016 r.) wnioski złożyło prawie tysiąc beneficjentów. - W ramach pierwszego naboru podpisano 12 umów na kwotę blisko 5,18 mln zl, natomiast w w ramach drugiego naboru zawarto 101 umów na kwotę 17,7 mln zł - powiedział Adam Ślusarczyk.
Organizatorzy spotkania wspomnieli także o harmonogramie dzialan na 2017 r. Obecnych na sali zaznajomili z nowościami w płatnościach bezpośrednich. Wspomnieli także o tym, iż w pierwszym kwartale 2017 roku ma ruszyć nabór wniosków na Restrukturyzację małych gospodarstw. Już wkrótce Agencja ogłosi także nabory na Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich (Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej); Modernizację gospodarstw rolnych - obszar a, b, c; Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój; Działanie „Rolnictwo ekologiczne”; Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne; Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów; Płatność na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi czy Wsparcie grup producentów rolnych.
Na koniec spotkania zorganizowano objazd gospodarstwa państwa Jarosława i Katarzyny Janików w Czernej saniami. Dzięki temu uczestnicy spotkania w przyjemnych okolicznościach mieli okazję obejrzeć 140 ha gospodarstwo i zapoznać się ze specyfiką upraw tego terenu. Rolnicy chętnie pokazali zabiegi związane z produkcją rolną w okresie zimowym (zimowanie pszenicy i innych zbóż ozimych).
- 1/4
- następne zdjęcie