"Piątka dla zwierząt" - ZAŁOŻENIA, TREŚĆ USTAWY
W środę, 23 września ma odbyć się pierwsze czytanie projektu ustawy o ochronie zwierząt w senacie. Co zawiera dokument?
Projekt ustawy o ochronie zwierząt "Piątka dla zwierząt". Główne założenia:
1. Zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek. W przypadku tymczasowego uwiązania, długość uwięzi musi wynosić min. 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 mkw.
2. Trzymanie zwierząt w kojcu jest dozwolone, pod warunkiem zapewnienia zwierzęciu odpowiedniej powierzchni, zapewniając zwierzęciu o wysokości w kłębie (od poziomu ziemi do najwyższego punktu tułowia):
1) do 50 cm - powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 9 m2;
2) od 51 cm do 66cm - powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 12 m2;
3) powyżej 66 cm - powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 15 m2.
W przypadku trzymania więcej niż jednego zwierzęcia w kojcu, powierzchnię kojca na każde kolejne zwierzę powiększa się o połowę wskazanej powierzchni. W przypadku trzymania w jednym kojcu zwierząt o różnych gabarytach, do obliczenia powierzchni kojca przyjmuje się powierzchnię określoną dla większego zwierzęcia.
3. Zakaz organizowania i prowadzenia występów cyrkowych z udziałem zwierząt oraz podobnych widowisk lub pokazów, związanych z wykorzystywaniem zwierząt w celach rozrywkowych.
4. Zakaz chowu i hodowli zwierząt futerkowych (z wyjątkiem królika), hodowanych w celu pozyskania z nich futer.
5. Zakaz uboju bez ogłuszania zwierząt, za wyjątkiem uboju na potrzeby członków polskich gmin i związków wyznaniowych. Celem zakazu ma być wyeliminowanie komercyjnego eksportu mięsa zabijanych w ten sposób zwierząt.
6. Umożliwienie organizacjom społecznym lub Głównemu Inspektorowi Weterynarii wszczynania postępowania lub brania udziału w charakterze strony, bądź pokrzywdzonego w toczącym się postępowaniu karnym, cywilnym, administracyjnym lub sądowo-administracyjnym, jeżeli zachodzi potrzeba ochrony zwierząt.
7. Rozszerzenie katalogu przypadków z ustawy o ochronie zwierząt, w których pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego.