Pfeifer & Langen Polska uruchomił farmę fotowoltaiczną
Uruchomiona farma będzie produkowała energię, która zostanie wykorzystana do zasilania cukrowni w Glinojecku. Panele rozmieszczone są wewnątrz zakładu na powierzchni 3,86 ha. Planuje się, że średnia roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie ponad trzy tysiące MWh. Dzięki temu cukrownia będzie pobierała mniej prądu z sieci zewnętrznej. – Rośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii w globalnej energetyce. Uruchomienie farmy to kolejny krok w ograniczaniu wpływu naszej działalności na środowisko – mówi Tamara Nosarzewska.
Farma jest elementem większego procesu transformacji energetycznej. Pfeifer & Langen Polska kończy budowę trzech nowych elektrociepłowni gazowych w wielkopolskich zakładach: w Gostyniu, Miejskiej Górce i Środzie Wlkp. Dzięki zamianie paliwa wszystkie te zakłady będą mogły odejść od spalania węgla kamiennego. Technologia, w której wykonane są nowe elektrociepłownie, umożliwi w przyszłości wykorzystanie jako paliwa biogazu.
W procesie transformacji energetycznej ważną rolę odgrywają również projekty, których celem jest zmniejszanie zużycia prądu. To m.in. zakończona już wcześniej modernizacja gospodarki cieplnej w cukrowni w Glinojecku, dzięki której zredukowano zapotrzebowanie na energię o 20 proc., czy też projekty z wykorzystaniem ciepła, które wcześniej było oddawane do otoczenia. – Na każdym etapie produkcji szukamy sposobów zmniejszania zużycia energii. I widzimy, że to przynosi realne efekty – mówi Tamara Nosarzewska.
Czytaj także: