Pamiętaj o tym zabiegu przy czarnej porzeczce. Będzie uginać się od owoców

Krzewy porzeczki najlepiej rosną w glebach żyznych, bogatych w składniki pokarmowe i materię organiczną, ale poradzą sobie również w mniej zasobnym podłożu. Bardziej niż słabsza ziemia szkodzi im gleba ciężka, nieprzepuszczalna, zlewna. Dlatego jeśli planujemy posadzenie porzeczki w takim miejscu, warto rozluźnić podłoże przez dodanie np. torfu. Optymalny odczyn gleby pod porzeczki to 6,2–6,7 pH. Aby utrzymać odpowiednie pH, raz na około cztery lata należy wykonać wapnowanie. Warto pamiętać, że rodzaj gleby, w jakiej posadzimy porzeczkę, wpływa na intensywność nawożenia – mniej żyzne gleby wymagają go więcej.
Czytaj też: Gdy zakwitnie, nie oderwiesz wzroku. Idealna w kompozycji z azaliami
Czym nawozić porzeczkę? Nawożenie organiczne
Czarna porzeczka dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Można stosować m.in.:
- obornik kurzy,
- kompost,
- humus – naturalny nawóz powstający w wyniku rozkładu materii organicznej przez mikroorganizmy glebowe oraz dżdżownice (szczególnie dżdżownice kalifornijskie).
Częstotliwość nawożenia zależy od rodzaju nawozu. Obornik stosujemy nie częściej niż raz na 2–3 lata, najlepiej jesienią. Kompost z kolei może być wykorzystywany jako ściółka – podsypujemy nim krzewy zarówno jesienią, jak i wiosną, w zależności od potrzeb, uzupełniając regularnie braki. W przypadku humusu zaleca się stosowanie go dwa razy do roku – wiosną i jesienią.
Nawozy mineralne dla porzeczki czarnej
Nawożenie organiczne można uzupełnić nawozami mineralnymi. Wybieram preparaty, które dostarczą krzewom azotu, fosforu i potasu, a także magnezu i żelaza. Schemat nawożenia czarnej porzeczki może wyglądać tak:
- Nawożenie azotem wczesną wiosną, na start wegetacji.
- W okresie nabrzmiewania pąków i w czasie kwitnienia – nawożenie wieloskładnikowe.
- Po zbiorach – nawóz z przewagą potasu i fosforu, który wspiera regeneracje krzewu i pomogą mu przygotować się do zimy.
Inna opcja to dwukrotne zastosowanie nawozu azotowego wiosną: po raz pierwszy w fazie nabrzmiewania pąków, a po raz drugi – tuż po kwitnieniu. Wiosną można również sięgnąć po nawóz wieloskładnikowy z wysoką zawartością fosforu i potasu.
Czytaj też: To niesłusznie zapomniana roślina. Jest łatwa w uprawie i kwitnie wyjątkowo długo
Jak rozpoznać, że czarna porzeczka potrzebuje nawożenia?
Żółknięcie i brązowienie liści to oznaka niedoboru składników odżywczych. Inne objawy to słaby przyrost i niewielka ilość owoców. Obserwując liście można dostrzec również, że roślina cierpi na niedobory żelaza i magnezu. Przejawem tego jest nienaturalnie jasna barwa, żółknięcie oraz zielonkawe lub białe przebarwienia. Niedobór żelaza może również powodować zmiany w kształcie liści. Wówczas warto sięgnąć po specjalistyczny nawóz uzupełniający ten składnik.
Czytaj też: Co sadzić koło jabłoni, a czego lepiej unikać? Dobre i złe sąsiedztwo
Skutki nadmiaru azotu u porzeczek
Odpowiednia ilość azotu bezpośrednio wpływa na wielkość plonów. Dlatego nawożenie porzeczki azotem (czy to w formie nawozów organicznych, czy mineralnych) jest bardzo istotne. Jednocześnie należy zachować ostrożność – nadmiar azotu może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Zbyt duża ilość azotu nie zwiększy ilości owoców, lecz spowoduje nadmierny wzrost krzewów. Rośliny staną się wybujałe, zaczną się pokładać, a duże liście utrudnią dojrzewanie owoców. Co więcej, nadmiar azotu azotanowego w glebie może utrudniać roślinie pobieranie żelaza.
Czytaj też: Rozsyp lub ułóż na działce. Koty prędko czmychną z ogrodu