Owiń pień drzewa tym materiałem. Robaki nie dostaną się do śliwek

Robaki w śliwkach sprawiają, że te pyszne i zdrowe owoce nie nadają się do spożycia.
Owocówka śliwóweczka: Co to za szkodnik?
Dużym problemem w uprawie śliwek są pojawiające się w nich robaki, wśród których najpopularniejszym jest owocówka śliwóweczka. Jej dorosła postać ma szaro-beżowy kolor i z wyglądu podobna jest do niewielkiej ćmy lub motyla.
Czytaj też: Chcesz odgrodzić się od wzroku sąsiadów? Ta roślina rośnie błyskawicznie
Owady te składają swoje jaja dwukrotnie w trakcie sezonu. Po raz pierwszy robią to zazwyczaj w maju w zawiązkach owoców, natomiast po raz drugi – w lipcu i sierpniu już bezpośrednio w owocach. Larwy owocówki śliwóweczki mają początkowo biały kolor, który z czasem zmienia się w różowy. Osiągają długość maksymalnie 11 mm. Żerują blisko pestki śliwki, a swoimi odchodami w postaci małych, ciemnych grudek zanieczyszczają miąższ owocu.
Dorosłe osobniki owocówki śliwóweczki zimują w ściółce oraz pod korą śliwy. Tym samym im ta ostatnia jest bardziej popękana, tym większe jest prawdopodobieństwo przebywania tam owadów w czasie zimy.
Jak rozpoznać robaczywe śliwki?
Śliwki zaatakowane przez szkodniki, szybciej dojrzewają i opadają z drzewa, którego liście często mogą także robaczywieć. Czasami zdarzyć się jednak może, że wzrost owoców zostanie zahamowany i zmieni się też ich wygląd. Skórka może się mocno marszczyć i mogą pojawić się w niej małe dziurki, a na wierzchu – skrystalizowane krople soku lub niewielkie plamki.
Czytaj też: Wymieszaj z wodą i podlej truskawki. Niezawodny trik na obfity plon
Jak zabezpieczyć śliwki przed robakami? Domowe sposoby
Aby zabezpieczyć śliwki przed robakami, najlepiej zastosować zabiegi profilaktyczne. W pierwszej kolejności trzeba więc jak najszybciej pozbyć się dorosłych osobników, aby nie zdążyły złożyć jaj w zawiązkach owoców w czasie ich kwitnienia. Zająć się tym należy już w kwietniu i maju.
Robaki w śliwkach nie pojawią się dzięki zastosowaniu prostych, domowych metod, do których zalicza się zabezpieczenie kory drzew oraz oprysk.
Owiń tym pień drzewa, a zabezpieczysz śliwki przed robakami
Aby zabezpieczyć śliwki przed robakami, zaleca się odpowiednio owinąć korę drzew. W tym celu należy zastosować np. gruby papier falisty lub karton. Taką opaskę powinno się umieścić ok. 30-50 cm nad ziemią. Dzięki niej szkodniki zamiast chować się w pęknięciach kory drzewa będą kryły się w zagłębieniach kartonu. Ten ostatni warto wymieniać co kilka tygodni.
Opaski z kartonu lub papieru należy stosować najpierw w kwietniu i maju, a następnie w lipcu i sierpniu, dzięki czemu będzie można pozbyć się obu pokoleń owocówki śliwóweczki.
Czytaj też: To jeden z najpiękniejszych kwiatów na Ziemi. Jej intensywny zapach zachwyca
Jak zabezpieczyć śliwki przed robakami? Domowy oprysk
Dorosłych osobników owocówki śliwóweczki pozbywać się można mechanicznie. Jest to jednak czasami zadanie czasochłonne, a dodatkowo nie zawsze przynoszące oczekiwane rezultaty. Dużo skuteczniejszym sposobem pozwalającym zabezpieczyć śliwki przed robakami są opryski. W sklepach ogrodniczych znaleźć można wiele tego typu preparatów. Bez problemu jednak można taki środek zrobić samodzielnie. Będzie on darmowy i w pełni ekologiczny.
Domowy oprysk na robaki w śliwkach można przygotować ze skrzypu polnego, który rośnie w lesie, na łąkach i ugorach, a nawet w ogrodach. Można też wykorzystać krwawnik pospolity. Należy zebrać ok. 1/4 wiadra rośliny, a następnie zalać ją wodą i odstawić w ciepłe miejsce. Kiedy z tak przyrządzonej mieszanki powstanie gnojówka, trzeba ją rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:2. Takim preparatem można opryskiwać drzewka śliwy nawet dwa razy w tygodniu. Warto pamiętać jednak o tym, aby opryski wykonywać w pochmurny i nie za gorący dzień.
Czytaj też: Ocieplenie sprzyja przędziorkom. Z tymi opryskami nie warto zwlekać
- Tagi:
- śliwka
- ogród
- śliwa
- drzewa owocowe