Konfekcjonowanie warzyw i owoców
Wrzesień to miesiąc zbierania owoców pracy rolników i sadowników. To także czas przygotowania do sprzedaży tego, co zbiorą z pola, sadu czy ogrodu. Jakich opakowań użyć, by plony przetrwały jak najdłużej w jak najlepszym stanie?
Produkty żywnościowe uzyskiwane w rolnictwie wymagają specjalnego zabezpieczenia by nie straciły na jakości w czasie przechowywania, transportu czy dystrybucji. Nie są trwałe, dlatego wybór rodzajów opakowań jest niezwykle istotny. Ważna jest jakość materiału, z jakiego są wykonywane, łatwość transportu oraz ewentualna możliwość ponownego wykorzystania.
Wytyczne, jakie należy spełnić podczas zbioru, przechowywania i transportu oraz produkcji owoców miękkich w celu zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności mówią wyraźnie, że na przykład opakowania tekturowe albo tzw. łubianki z łuski drzewnej do przechowywania malin, truskawek, albo porzeczek są jednorazowego użytku, ponieważ nie można ich zdezynfekować ani odpowiednio umyć. - Materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością powinny, zgodnie z Rozporządzaniem nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego , posiadać deklarację zgodności, która będzie przez cały czas towarzyszyć wyrobowi - mówi Ilona Gładzysz-Pięta, kierownik Oddziału higieny żywności, żywienia i przedmiotów użytku WSSE w Kielcach. - Producent opakowania tym samym gwarantuje przydatność danego wyrobu do kontaktu z żywnością. Należy tego bezwzględnie przestrzegać i każdorazowo sprawdzać, używając nowych opakowań - dodaje.
Trudności związane z pakowaniem „owoców miękkich” wynikają z nietrwałości produktu, łatwości zachodzenia procesów gnilnych. Jeśli owoce są konfekcjonowane w opakowania foliowe, nie można dopuścić do powstania wewnętrznej skropliny, która może doprowadzić do zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Należy pamiętać także o sprawdzeniu, czy w opakowaniu plastikowym nie znajdują się zanieczyszczenia powstałe w skutek działań mechanicznych np. odłamki pasiku, kamienie, itp. Niezwykle istotny jest sam transport, a dokładnie stan czystości przyczepy. Wszystko to wpływa na jakość i przydatność do spożycia owoców miękkich.
Jeśli chodzi o opakowania ziemniaków to wyróżniamy następujące rodzaje: torby foliowe, siatki, torby papierowe, worki raszlowe itp. Opakowanie foliowe w zależności od wielkości posiada odpowiednia grubość folii np.: 1 kg - 30 ľm, 2 kg - 40 ľm, 5 kg - 45 ľm. Kolor opakowań powinien wzmacniać kolor skórki bulw. Materiałów opakowaniowe na ziemniaki obejmują opakowania Carry-Fresh®, Twin-Bag®, siatkę tkaną, siatkę dzianą, jutę, folie Folio-Fresh®, tacki, worki papierowe i FIBC (worki typu Big Bag).
Marchew i pietruszka należą do najczęściej uprawianych warzyw korzeniowych. Przygotowanie ich do sprzedaży i pakowania stanowi jeden z ważniejszych etapów produkcji. Najbardziej ekonomicznym sposobem pakowania korzeni marchwi i pietruszki jest ich workowanie. Warzywa trafiają do worków raszlowych o wielkości 5, 10,15 lub 20kg. Marchew jest pakowana do worków pomarańczowych, natomiast pietruszka do białych dzięki czemu barwa warzyw wydaje się być bardziej intensywna.
Jedną z firm zajmującą się kompleksową obsługą w zakresie sprzedaży opakowań jest firma Mad Box. - Śledzimy rynek i zmieniające się oczekiwania klientów - mówi właściciel, Andrzej Madejczyk. - Możemy dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań odbiorców. Wielkim zainteresowaniem cieszą się opakowania do użytku powtórnego np.worki big-bag, oktabin - dodaje.
Firma dostarcza opakowania na potrzeby przemysłu spożywczego i przetwórstwa, przemysłu budowlanego, rolnictwa, ogrodnictwa. Zaopatruje klientów w worki polipropylenowe, folie ogrodnicze, agrowłókniny, szeroką gamę worków papierowych oraz foliowych, taśmy samoprzylepne, worki do selektywnej zbiórki odpadów, siatki, kartony, pudła, skrzynki, opakowania papierowe, przekładki, tuby, tuleje i wiele innych. Jednocześnie oferując swoim klientom odbiór zużytych opakowań i odpowiednią utylizację.