Co sadzić koło jabłoni, a czego lepiej unikać? Dobre i złe sąsiedztwo

Allelopatia to wzajemne oddziaływanie na siebie substancji chemicznych wydzielanych przez rośliny. O oddziaływaniu allelopatycznym mówimy wtedy, gdy ten wpływ jest negatywny lub pozytywny. Dotyczy zarówno warzyw (w ich kontekście mówi się o niej najczęściej), jak i kwiatów, ziół, krzewów oraz drzew owocowych.
Allelopatia jest jedną z zasad uprawy współrzędnej, w ramach której różne gatunki roślin sadzi się obok siebie w przemyślany sposób. Przy ich planowaniu bierze się też pod uwagę takie czynniki jak tempo wzrostu, pora kwitnienia i zbiorów, rodzaj systemu korzeniowego. Należy też uwzględnić ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, wymagania dotyczące nasłonecznienia, rodzaj gleby, poziom wilgotności. Każdy z tych czynników warto wziąć pod uwagę kiedy sadzimy jabłonie. Zwłaszcza jeśli wiemy, że mamy w ogrodzie niewiele miejsca i chcemy je maksymalnie zagospodarować, umieszczając w bliskiej odległości od drzewek, a nawet pod nimi, inne uprawy.
Co sadzić obok jabłoni? Te rośliny mają na nią pozytywny wpływ
Wg poradnika „Dobre sąsiedztwo roślin – praktyczne porady” autorstwa Joanny Szczęsnej, wydanym przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minkowie pozytywne działania allelopatyczne na jabłonie wywiera: chrzan, nasturcja, lak wonny i szczypiorek.
Chrzan dzięki substancjom zawartym w liściach i korzeniach uznawany był kiedyś za roślinę leczniczą. Dziś używany jest głównie w kuchni. Jego sąsiedztwo zmniejsza ryzyko wystąpienia brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Osoby, które chcą go mieć w swoim ogrodzie, powinny jednak wiedzieć, że ma on zdolność szybkiego rozmnażania się. Trzeba uważać, by w krótkim czasie nie rozrósł się po całej działce.
Nasturcja z kolei to roślina ozdobna znana z ogródków naszych babć, która znowu zyskuje na popularności. Dzieje się tak m.in. dzięki temu, że ma właściwości fitosanitarne, jej ogólny wpływ na rośliny jest pozytywny. Podobna sytuacja dotyczy laku wonnego (znanego też jako lak pachnący, lak pospolity). To roślina kwitnąca, która również kiedyś była popularna, dziś wraca do łask (choć nie jest jeszcze tak znana jak nasturcja). Z kolei jeśli zaplanujemy przy jabłoni grządkę warzywną, dobrym rozwiązaniem będzie wspomniany szczypiorek, czyli roślina uprawiana z nasion, doskonały dodatek do wielu potraw.
Czytaj też: Rozsyp wokół agrestu już w kwietniu. Latem zbierzesz dużo słodkich owoców
Koło jabłoni można też sadzić popularne rośliny znane ze swoich ogólnie pozytywnych właściwości allelopatycznych, przynoszących pożytek wielu uprawom. Mowa o np. aksamitce rozpierzchłej czy czosnku. Dobry wpływ na drzewa owocowe ma naparstnica, mniszek lekarski, łubin, wyka.
Lipa i jarzębina: Dobrze wpływają na jabłonie, same też w jej towarzystwie dobrze rosną
Według poradnika „Dobre sąsiedztwo roślin – praktyczne porady” lipa i jarzębina to drzewa, których działanie allelopatyczne jest dwukierunkowe. Oznacza to, że powinny one dobrze wpływać na jabłoń, ale sama jabłoń również sprzyja ich wzrostowi. Decydując się na takie sąsiedztwo na działce czy w ogrodzie trzeba jednak uwzględnić tempo wzrostu i rozmiary drzew.
Czytaj też: Jabłonie porażane przez groźną chorobę. Wiemy, co jej sprzyja
Ziemniaki, orzech włoski, jaskrowate – te rośliny zaszkodzą jabłonce
Na liście roślin, których nie powinno się sadzić obok jabłoni, znajdziemy ziemniaki (które mogą szkodzić jabłoniom i jabłkom zwłaszcza wtedy, gdy chorują na zarazę ziemniaczaną czy rizoktoniozę), orzech włoski i rośliny z rodziny jaskrowatych. Warto zwróć uwagę zwłaszcza na orzech włoski. Jego negatywny wpływ na rośliny związany jest z zawartością juglonu. To organiczny związek chemiczny z grupy barwników chinonowych, który zaburza prawidłowy przebieg wielu procesów biochemicznych i fizjologicznych zachodzących w komórkach. Zahamowuje wzrost i rozwój roślin. Z kolei jeśli chodzi o rośliny z rodziny jaskrowatych, należy do niej m.in. kilka popularnych roślin ozdobnych, w tym ostróżka i powojnik (clematis). Wiele roślin jaskrowatych zawiera silne substancje trujące.
Czytaj też: Jak chronić brzoskwinię przed przymrozkami? Oto sprawdzone sposoby
Koło jakich drzew owocowych najlepiej sadzić jabłonie? Jakich drzew unikać?
Jeśli w swoim sadzie lub ogrodzie chcemy mieć kilka drzew owocowych, warto również przemyśleć ich sąsiedztwo. Wielu ogrodników wskazuje, że jabłonie lubią towarzystwo śliw. M.in. ze względu na inne terminy kwitnienia i podobne wymagania glebowe. Zdecydowanie odradza się natomiast sadzenie jabłoni obok wiśni. Kontrowersyjne jest również sąsiedztwo czereśni. Jako powód najczęściej wymienia się inne terminy przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre poradniki odradzają również sadzenie obok siebie jabłoni i nektarynki.