Bagdad. Polska Grupa Biogazowa otworzyła biogazownię
Polska Grupa Biogazowa przekonuje, że otwarcie tej biogazowni stanowi kolejny ważny krok w strategii rozwoju zielonej energii w Polsce i podkreśla zaangażowanie spółki w budowę zrównoważonego systemu energetycznego.
- Biogaz jest niezwykle istotnym paliwem, który stanowi kluczowy element transformacji energetycznej w Polsce. Jako źródło energii odnawialnej, ma on zdolność zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, przyczyniając się tym samym do realizacji celów klimatycznych. Polska dysponuje piątym co do wielkości potencjałem biomasy do produkcji biogazu wśród państw członkowskich UE. PGB, będąca liderem swej branży w Polsce, dąży do zdynamizowania krajowego rynku biogazu i biometanu - wskazuje Łukasz Semeniuk, Dyrektor Generalny Polskiej Grupy Biogazowej.
Uroczysta inauguracja działalności biogazowni miała miejsce 26 września.
Biogazownia Bagdad, jak i inne biogazownie należące do Polskiej Grupy Biogazowej, jest przystosowana do przetwarzania bioodpadów i pozostałości z produkcji (takich jak wytłoki jabłkowe, wysłodki buraczane, osady z zakładowych oczyszczalni ścieków, odpady z produkcji mleczarskiej) i odchodów zwierzęcych (takich jak gnojowica, obornik, pomiot ptasi).
Najnowsza inwestycja PGB nie tylko przynosi korzyści lokalnym rolnikom i przetwórcom. Surowiec, który do niej trafia, pochodzi od lokalnych rolników oraz z zakładów przemysłu spożywczego zlokalizowanych w promieniu do około 50 km. Jest to konkretnie kiszonka z kukurydzy oraz wycierka ziemniaczana.
Dzięki procesowi kogeneracji biogazownia będzie nie tylko dostarczać energię, ale również oferować unikalną usługę suszenia drewna, idealną dla producentów mebli i stolarni.
W czwartym kwartale 2024 r. Polska Grupa Biogazowa planuje także otwarcie kolejnej biogazowni, tym razem w Półwsi. Dzięki nowym instalacjom liczba eksploatowanych biogazowni PGB wzrośnie do 20, a ich łączna moc wyniesie 21MW.
- Na etapie zaawansowanych prac jest około 50 projektów, a kolejne kilkadziesiąt znajduje się w fazie planowania. Obecnie, we wszystkich swoich biogazowniach PGB produkuje 0,4 TWh energii rocznie. Celem jest kilkukrotne zwiększenie produkcji do roku 2030. Należy pamiętać, że szybki rozwój sektora biogazu i biometanu uzależniony jest jednak w dużym stopniu od uwarunkowań prawnych i finansowych. Liczymy, że w najbliższych miesiącach wejdzie w życie zapowiadany system wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW. W naszej opinii bardziej efektywne jest wykorzystanie biogazu poprzez wytwarzanie biometanu i głównie w tym kierunku idą nasze plany inwestycyjne. – podkreśla Sabine Dujacquier, zastępca dyrektora generalnego Polskiej Grupy Biogazowej.
Czytaj także: Skąd wziąć pieniądze na odnawialne źródła energii i o czym trzeba wiedzieć?
-----------------
Polska Grupa Biogazowa specjalizuje się w skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z biogazu w Polsce i zatrudnia ponad 170 osób. Jest częścią globalnej firmy TotalEnergies, największego producenta biometanu we Francji i lidera w produkcji biogazu na rynku europejskim. PGB rozpoczęła działalność w 2007 roku. Oferuje gospodarstwom rolnym zagospodarowanie odpadów organicznych i wykorzystanie pofermentu do nawożenia upraw. Ponadto większość zakładów PGB jest wyposażona w nowoczesne i przyjazne dla środowiska systemy suszenia drewna. Obejmują one obecnie 41 suszarni komorowych i 6 suszarni taśmowych.
TotalEnergies jest globalną zintegrowaną firmą energetyczną, która produkuje i sprzedaje energię: ropę naftową i biopaliwa, gaz ziemny i gazy cieplarniane, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. Zatrudnia 100 000 pracowników w około 120 krajach.
- Tagi:
- biogazownia rolnicza
- oze