Odmiany kukurydzy na lepsze gleby
Odmiany o dużym potencjale plonowania wymagają lepszych stanowisk oraz mogą być mniej odporne na okresowo występujące niedobory wody. Dlatego też jednym z podstawowych kryteriów wyboru nasion kukurydzy powinno być sprawdzenie wymagań glebowych odmiany.
Szeroka oferta
Dobrze przygotowana oferta nasion kukurydzy zawiera odmiany kukurydzy o zróżnicowanej liczbie FAO, dedykowane do określonych kierunków użytkowania oraz zdefiniowanych wymaganiach glebowych.
Dokonując analizy wymagań glebowych kukurydzy, można wskazać odmiany rekomendowane na słabsze, średnie i dobre stanowiska. W dalszej części materiału zostaną przedstawione wybrane odmiany o średnich i wyższych wymaganiach glebowych z przeznaczeniem na ziarno oraz na kiszonkę.
Odmiany kiszonkowe
W grupie odmian o kierunku użytkowania na kiszonkę warto zwrócić uwagę na dwie odmiany o bardzo dużym potencjale plonowania. Pierwszą z nich jest LG Honoreen, która ma wymagania glebowe mniejsze do średnich. Należy jednak podkreślić, że bardzo dobrze reaguje poziomem plonowania na jakość stanowiska. LG Honoreen zaliczana jest do odmian średnio późnych (FAO 280). Odmianę wyróżnia profil bardzo dobra zdrowotność oraz długi stay green.
Odmianą polecaną na dobre stanowiska jest ES Skytower. Odmiana średnio wczesna (FAO 250) o ultrawysokich roślinach, które przekraczają często 4,5 m wysokości. Oprócz wysokich roślin ES Skytower charakteryzuje się także bardzo dużym udziałem dobrze zaziarnionej kolby w ogólnej biomasie oraz wysoką odpornością na choroby powodowane przez grzyby z rodzaju Fusarium.
Odmiany ziarnowe
ES Hattrick jest odmianą o dużych wymaganiach względem stanowiska, uzasadnione jest to jej bardzo wysokim genetycznym potencjałem plonowania. Znalazł on odzwierciedlenie w badaniach prowadzonych przez COBORU, ponieważ odmiana w 2020 roku plonowała najwyżej w klasie odmian średni późnych (FAO 260). Osiągnięcie wysokich plonów możliwe jest dzięki takim cechom użytkowym:
- dużej dynamice wzrostu początkowego
- wyróżniającej zdrowotności
- bardzo dobrego stay green
ES Hattrick ma również bardzo dobry dry down, czyli szybko oddaje wodę w fazie dojrzałości technologicznej. Pozwala to on ograniczenie kosztów suszenia ziarna, tym samym poprawia efekt ekonomiczny uprawy.
Niższe wymagania glebowe niż ES Hatrrick ma RGT Maxxatac. Odmiana o FAO 250 (średnio wczesna) - daje to możliwość jej uprawy praktycznie na terenie całego kraju.
Wymagania glebowe RGT Maxxatack można określić na poziomie od mniejszych do średnich. Zaliczana ona jest do grupy odmian Stressless, ponieważ ma zwiększoną tolerancję na okresowy niedobór wody występujący podczas okresu wegetacji. Deficyt wody w pierwszej kolejności widoczny jest na glebach słabszych o mniejszej zdolności do jej retencji. Dodatkowo RGT Maxxatac jest odporna na wysokie temperatury, które zwykle występują w okresie letnim i mogą powodować uszkodzenia liści.
Oferta nasion kukurydzy o zróżnicowanym FAO
Przedstawione powyżej odmiany to jedynie niewielka cześć długie listy, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu internetowego Osadkowski.pl z nasiononami kukurydzy przeznaczonymi na kiszonkę [KLIKNIJ TUTAJ] lub ziarno [KLIKNIJ TUTAJ] oraz pozostałą ofertą środków do produkcji rolnej.
- Tagi:
- kukurydza
- uprawa kukurydzy