Obowiązkowe ubezpieczenia w rolnictwie
Pożary, susze, huragany, gradobicia, powodzie, przymrozki często powodują znaczne szkody w gospodarstwach rolnych. Warto ochronić swój dobytek przed ryzykiem strat wynikłych z działania tych czynników, ubezpieczając się.
Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu?
- Każda osoba fizyczna zajmująca się działalnością rolniczą, posiadająca areał użytków rolnych przekraczający łącznie 1 ha, ma zgodnie z obowiązującą ustawą obowiązek zawarcia ubezpieczeń obowiązkowych tj. OC rolników i budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - obowiązkowo, ubezpieczyć min. 50% swoich upraw - wyjaśnia Wojciech Białek, kierownik działu sprzedaży w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń. Rolnik, który zakupił lub przejął gospodarstwo, musi ubezpieczyć je najpóźniej w dniu jego objęcia. Polisa zawierana jest na 12 miesięcy. Po tym czasie, jeśli nie dojdzie do jej wypowiedzenia i została w pełni opłacona składka za miniony okres, zostaje ona automatycznie przedłużana. - Bardzo ważne jest również, aby pamiętać, że jeśli gospodarstwo zmieniło właściciela lub doszło do przejęcia z ojca na syna, to wtedy polisa ważna jest tylko do określonej daty zawartej w umowie z poprzednim właścicielem. Po upływie tego czasu nie zostaje ona automatycznie przedłużona, należy to zrobić osobiście - podkreśla specjalista z PZU.
Brak - karany
- Do przeprowadzenia kontroli zobowiązany jest wójt, burmistrz czy też prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce położenia gospodarstwa lub miejsce zamieszkania rolnika. Uprawniony jest również starosta - mówi Wojciech Białek. Kontrolę posiadania obowiązkowego OC rolników może również przeprowadzić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Aktualne opłaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia zamieszczamy w tabelce powyższej.
OC rolników
Ubezpieczenie OC obejmuje odpowiedzialność cywilną rolnika oraz każdej osoby, która pracując w gospodarstwie rolnym w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej wyrządziła szkodę w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego. Oznacza to, iż zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie zarówno wtedy, gdy szkodę wyrządzi sam rolnik, jak i wówczas, gdy szkodę wyrządzi osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym czy też pracująca w gospodarstwie. Osobą pracującą w gospodarstwie rolnym jest nie tylko osoba w nim mieszkająca, ale także osoba w nim pomagająca, dokonująca napraw czy też świadcząca pomoc sąsiedzką. Jeśli któraś z tych osób, wykonując czynności związane z gospodarstwem, wyrządzi szkodę tzw. osobie trzeciej np. turyście, listonoszowi czy kierowcy przejeżdżającemu właśnie samochodu, zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie zarówno za szkodę będącą wynikiem uszkodzenia ciała, jak i za szkodę w mieniu. - Ubezpieczeniu OC rolników podlegają również pojazdy wolnobieżne, nierejestrowane. Przykładowo posiadacz kombajnu może się bez problemu poruszać po drogach publicznych, oczywiście w celach rolnych i nie musi dodatkowo wykupywać ubezpieczenia, gdyż jest chroniony z polisy ubezpieczeniowej z OC rolnika - objaśnia specjalista z PZU.
Ubezpieczenie budynków
Rolnik jest zobowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia budynku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego, od ognia i innych zdarzeń losowych. Obowiązek ubezpieczenia budynku rolniczego powstaje z dniem pokrycia budynku dachem. Z jego tytułu przysługuje odszkodowanie za szkody powstałe w budynkach na skutek zdarzeń losowych w postaci: ognia, huraganu, powodzi, podtopienia, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu, uderzenia pioruna, eksplozji, obsunięcia się ziemi, tąpnięcia, lawiny lub upadku statku powietrznego. - Rolnik powinien ubezpieczyć wszystkie budynki, które mają powyżej 20 m2. Natomiast sumy ubezpieczenia ustala z zakładem ubezpieczeń - podkreśla Wojciech Białek.
Ubezpieczenie upraw
Od 2008 roku każdy rolnik, który otrzymuje płatności bezpośrednie do gruntów ornych, jest zobowiązany do objęcia ubezpieczeniem przynajmniej 50% powierzchni upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź, suszę, grad, przymrozki wiosenne i ujemne skutki przezimowania. - Są to ubezpieczenia dotowane przez Skarb Państwa. W związku z tym, iż my rozliczamy się ze Skarbem Państwa, rolnik płaci tylko 50% składki. Ubezpieczony nie musi dodatkowo starać się o zwrot pieniędzy - zaznacza ekspert. Rolnik musi ubezpieczyć swoje uprawy od wystąpienia minimum jednego ryzyka. Obszar upraw ustala się w taki sam sposób, jak przy dopłatach obszarowych. W przypadku niezawarcia umowy ubezpieczeniowej rolnik zobowiązany jest do zapłacenia kary, której wysokość została ustalona na 2 euro od każdego hektara. Opłata jest wnoszona na rzecz gminy, w której zamieszkuje. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, w której przynajmniej dwa zakłady ubezpieczeniowe, które zawarły umowę z MRiRW odmówią rolnikowi zawarcia umowy ubezpieczeniowej z powodu zaoferowania stawki przekraczającej 6 % sumy ubezpieczenia. Mimo iż obowiązek ubezpieczenia upraw jest ściśle powiązany z płatnościami obszarowymi, brak ubezpieczenia nie ma wpływu na ich wypłatę.
Opłata za brak obowiązkowego ubezpieczenia w 2015 roku wynosi:
OC rolników 180 zł budynków rolniczych 440 zł za każdy nieubezpieczony hektar upraw 2 euro
Do 30 czerwca każdego roku rolnik jest zobowiązany ubezpieczyć co najmniej połowę swoich upraw w tym:
zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych, roślin strączkowych
Sumy gwarancyjne w OC rolników za szkody spowodowane działalnością rolnika:
w przypadku szkód na osobie - 5 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych w przypadku szkód w mieniu - 1 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.