O zrównoważonym i wydajnym rolnictwie z BASF Polska
Firma BASF Polska zaprezentowała szereg innowacji wprowadzonych przez nią, a służących ochronie środowiska. To zarówno produkty, jak i technologie, w tym nawożenie precyzyjne i rozwiązania cyfrowe służące optymalizacji nakładów. Jednocześnie przedstawiciele firmy wskazywali, że europejskie rolnictwo nie będzie konkurencyjne, jeśli nie uwzględni postępu naukowego i nie wprowadzi innowacji.
- W przeprowadzonym przez Uniwersytet Horenheim badaniach, stwierdzono, że NGT, czyli nowe techniki genomowe są najtańszym sposobem na faktyczną redukcję śladu węglowego. Rozwój tych technologii nie powinien być zatem blokowany - apelował Michael Wagner, Vice President Agricultural Solutions EMEA North, BASF SE.
Dyskutanci obawiali się, że obostrzenia, między innymi wycofywanie substancji czynnych, wprowadzone przez Unię Europejską zahamują postęp.
- Jeśli mówimy o ograniczeniach, to przede wszystkim powinniśmy ograniczyć biurokrację. Rolnik, zamiast wykonywać swoje podstawowe zadania oddaje się spełnianiu obowiązków związanych z wypełnianiem przysłowiowego stosu dokumentów. Stawiać należy także na rozwój innowacji, ale w taki sposób, aby były one jak najszerzej dostępne dla rolników, a dla każdego kraju ich wdrażanie było możliwie sprawiedliwe - argumentował Sebastian Żwan, przedstawiciel Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.
Z kolei Piotr Ogrodowczyk, ekspert krajowy w Dziale Pestycydów i Produktów Biobójczych przy Komisji Europejskiej, wyjaśnił, że do wycofania z obrotu substancji czynnych stosowanych w środkach ochrony roślin dochodzi z istotnych powodów:
- W sytuacji, w której musimy podjąć decyzję, czy chronić zdrowie ludzi, czy umożliwić wyprodukowanie dodatkowego kilograma jakiegoś produktu, nie możemy powiedzieć, że ważniejsze jest wyprodukowanie dodatkowych kilogramów - powiedział.