O bezpieczeństwie słów kilka...
Lato. Dla jednych czas wakacji, dla innych czas wytężonej pracy. Jak postępować, aby ograniczyć zagrożenia?
Zwiększony ruch na drogach, a wśród samochodów ciągniki zwożące zboże i słomę. Z daleka słychać odgłosy kombajnów pracujących na polach. Żniwa w naszym kraju rozpoczęły się na dobre. Niektórzy uważają, że czas żniw, jest najpiękniejszym okresem w roku. Jednak okres ten w strażackich statystykach zapisany jest wzmożona ilością interwencji. Zdecydowana większość przyczyn tragicznych wypadków drogowych czy pożarów leży po stronie człowieka.
- Musimy pamiętać, że maszyny i urządzenia pracujące po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych. Wszystkie części mechaniczne pracujące w ruchu muszą być systematycznie smarowane. Należy na bieżąco sprawdzać, czy są one sprawne. Zatarte łożyska są bardzo częstą przyczyną pożarów kombajnów czy pras do słomy. Dbając o swój sprzęt, dbamy także o bezpieczeństwo swoj i swoich najbliższych - mówi Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
Ważne jest bezsprzeczne przestrzeganie zakazu palenia tytoniu przy obsłudze maszyn, sprzętu i pojazdów. ABSOLUTNIE ZAKAZANE JEST WYPALANIE ZBOŻ I POZOSTAŁOŚCI ROŚLINNYCH NA POLACH !
Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:
1) od budynków wykonanych z materiałów:
a) palnych - 30 m,
b) niepalnych i pokryciu trudno zapalnym - 20 m,
2) od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m,
3) od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m,
4) od lasów i terenów zadrzewionych - 100 m,
5) między stertami, stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30 m,
6) od granicy działki - 4 m.
Podczas żniw policjanci szczególnie kontrolują kierowców maszyn rolniczych. Nie chodzi jednak tylko o trzeźwość czy posiadnaie odpowiednich dokumentów. Ilość osób, które mogą podróżować ciągnikiem jest limitowana wartością wpisaną w dowód rejestracyjny. Istnieje bardzo niewiele modeli ciągników, które mogą być zarejestrowane do przewozu więcej niż jednej osoby. W związku z tym, ciągnik rolniczy należy traktować jako pojazd jednoosobowy, a wszelkie próby łamania tego przepisu są coraz częściej surowo karane przez policję. Podczas żniw policjanci szczególnie kontrolują kierowców maszyn rolniczych. Koniecznie zadbajmy o bezpieczeństwo swoich bliskich pamiętając o prawidłowym przewożeniu pasażerów. Z braku miejsc siedzących, najczęściej siadają oni na błotnikach, stopniach, ramie lub innych elementach konstrukcji, a czasem nawet wprost na maszynach ciągniętych przez traktor. Jest to wyjątkowo niebezpieczne.
UWAGA DZIECI!
- Tagi:
- żniwa
- bezpieczeństwo
- wypadki