Niedobór wody w całej Polsce. Susza we wszystkich uprawach
Według danych IUNG największy deficyt wody notowano w tym okresie na terenie Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Równiny Słupskiej, Wysoczyzny Damnickiej, Żuław od -220 do -249 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Wielkopolskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od -200 do -229 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na południe od tego obszaru od -120 do -199 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.
Obniżenie plonów przynajmniej o 20%
Susza rolnicza występowała na terenie 15 województw naszego kraju. Wyjątkiem jest Podkarpacie. Deficyty wody zostały odnotowane we wszystkich monitorowanych uprawach:
- Zbóż jarych,
- Rzepaku i rzepiku,
- Krzewów owocowych,
- Zbóż ozimych,
- Kukurydzy na ziarno,
- Kukurydzy na kiszonkę,
- Roślin strączkowych,
- Truskawek,
- Tytoniu,
- Warzyw gruntowych,
- Drzew owocowych,
- Chmielu,
- Ziemniaka,
- Buraka cukrowego.
Deficyt wody w tych uprawach według instytutu może powodować obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Najbardziej ucierpiały zboża jare
W okresie od 1 maja do 30 czerwca br. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Według naukowców IUNG suszę w tych uprawach notowano w 1522 gminach (61,45% gmin Polski). Bardzo podobnie było w przypadku rzepaku i rzepiku - w tych uprawach deficyty wody zanotowano w 1521 gminach.
ZOBACZ TAKŻE: Susza w całej Wielkopolsce
- Tagi:
- susza
- uprawy
- IUNG
- zboża jare
- rzepak