Zwróć uwagę na pH, siarkę i chelaty

Dni Pola to okazja do zaprezentowania rolnikom nie tylko swojej najnowszej oferty, ale także możliwość pokazania działania wybranych środków w konkretnych uprawach roślin. Firma Agrii zaplanowała na terenie Polski siedem takich spotkań dla rolników, które odbywać się mają od maja do czerwca.
Woda musi mieć odpowiednie pH
Pierwsza prezentacja poletek AgriiDemo 2025 odbyła się w miejscowości Siedlec w woj. dolnośląskim, na terenie 500-hektarowego gospodarstwa Krzysztofa i Fabiana Stachowiczów. Mimo niesprzyjającej aury na pokaz przyjechało blisko 100 rolników, aby spotkać się z ekspertami, agronomami oraz doradcami, którzy przedstawili rekomendacje w zakresie uprawy i ochrony roślin, głównie zbóż oraz rzepaku.
Dni_Pola_Agrii
Dni Pola i pokaz poletek AgriiDemo 2025 w miejscowości Siedlec, w woj. dolnośląskim

Jedną z zasad, którą podczas swoich prezentacji eksponowali eksperci, było zalecenie dotyczące stosowanej wody do oprysków oraz rozprowadzania nawozów dolistnych. Za najbardziej optymalne pH przyjmuje się wartość w granicach 5,5 do 6. Jeśli chodzi o nawożenie, między innymi polecano stosowanie środków dostarczających roślinom cynk i mangan, które w przypadku pszenicy mogą pozytywnie wpływać na zawartość białka w ziarnie i zwiększyć jego udział na przykład z 12,5% do 13%.
Chelaty i siarka
Podczas krótkich wykładów nie zabrakło bezpośredniego odniesienia się do produktów oferowanych przez firmę. Doradcy zwrócili uwagę na stosowanie technologii lignosulfonianów, na przykład w nawozach zawierających mikroelementy, takie jak bor, mangan i molibden, także dodatkowo mające w swoim składzie azot. Lignosulfoniany są alternatywą dla chelatów EDTA, które nie ulegają biodegradacji w glebie. Zaproszeni eksperci przypomnieli również rolnikom o znaczeniu siarki oraz jej formy zastosowania w nawożeniu rzepaku. Pierwiastek ten wpływa znacząco na przebieg kwitnienia rzepaku i ostatecznie determinuje także wielkość plonu.
Kontrola dysz
Oprócz pokazów polowych rolnicy mogli przyjrzeć się testowi działania dysz opryskiwaczy w zależności od ich rodzaju i użytych środków ochrony roślin. Różne warianty ustawienia takich dysz to także inne rozprowadzanie cieczy, które nie zawsze jest równomierne. Podczas pokazu można było poznać zasady diagnozowania dysz, stopnia ich uszkodzenia oraz cech wskazujących na konieczność ich wymiany.
Prezentacja czyszczarko-zaprawiarki
Rolnicy mogli także przyjrzeć się mobilnej czyszczarko-zaprawiarki nasion, która jest od ponad roku usługowo wykorzystywana przez firmę Agrii. Urządzenie to pozwala na oczyszczenie i zaprawienie nasion przeznaczonych do siewu. Kwalifikowany materiał najpierw przechodzi przez odpowiednie sita bębnowe, a potem dzięki zastosowaniu systemu dysz, poddawany jest działaniu środków chemicznych. Całym procesem steruje wewnętrzy komputer, gdzie ustawia się przede wszystkim ilość obrabianego materiału oraz stopień użycia środków zaprawiających.