Złoty Medal Polagra Premiery - dla najlepszych!
Trwają Targi Polagra Premiery 2018.
O rozwoju polskiej myśli technicznej i hodowlanej rozmawiamy z prof. Grzegorzem Skrzypczakiem, przewodniczącym Kapituły Konkursowej Złotych Medali Polagra Premiery
Na Międzynarodowych Targach Polagrach Premiery będziemy mogli podziwiać 15 maszyn i urządzeń oraz 12 odmian roślin, którym przyznano Złote Medale.
Zgłoszonych produktów było o wiele więcej niż tych nagrodzonych, bo musiały one spełnić pewne kryteria dotyczące innowacyjności, nowoczesności, jakości, ale także w drugiej grupie - odmian roślin uprawnych: postępu hodowlanego, cech ilościowych i jakościowych oraz wymogów rynkowych.
Kto znalazł się w gronie zwycięzców w konkursie Złote Medala Polagra Premiery? Sprawdź TUTAJ
To są rzeczywiście premiery, rynkowe nowości?
Obserwujemy na przestrzeni lat pewną tendencję. Coraz częściej otrzymujemy do oceny pewne elementy maszyn czy urządzeń, które wprowadzają te produkty jeszcze na wyższy poziom funkcjonalności względem organizacji pracy czy ochrony środowiska. Tak dzieje się przy dużych - skomplikowanych maszynach. Dziś nie jest koniecznością wprowadzanie nowego ciągnika do produkcji. Ciągniki są produkowane i mają mnóstwo nowoczesności w sobie. O postępie świadczą właśnie te innowacyjne elementy.
Można więc śmiało stwierdzić, że Złote Medale Polagrów Premiery są wyznacznikiem postępu technologicznego w rolnictwie?
Powiedziałbym, że postępu technicznego i technologicznego, ponieważ po ich wprowadzeniu zmienia się technologia uprawy roślin czy chowu zwierząt. Tak jest chociażby w przypadku kombajnu, który jest nagrodzony. Tutaj poprzez nowe rozwiązania można zwiększyć wydajność, dokładność zbioru, czyszczenie materiału, ale także jest on całkowicie kompatybilny z odbiorcą materiału - ciągnikiem, obok z drugim kierowcą. Dzięki temu praca jest bardziej precyzyjna, szybsza, komfortowa i przyjemniejsza.
Precyzja jest główną cechą, do której dążą producenci maszyn konstruujący coraz nowsze modele?
Coraz większa ilość rozwiązań dotyczy komfortu pracy, co potem przekłada się na dokładność i precyzję, łatwość oraz wydajność. Jeśli popatrzymy na zmiany wielkości ciągników i ich mocy oraz możliwości pracy w różnych kierunkach, uzmysłowimy sobie ogrom poczynań konstruktorów. Tak jest też w przypadku, gdy np. kombajnista ma kontrolę nad wszystkimi parametrami na pulpicie kombajnu lub traktorzysta przy wykonywaniu zbiegów uprawy roli lub ochrony roślin.
O innowacji można mówić w przypadku nagrodzonego pługa wieloskibowego.
Tak. Zastosowany w nim system „Smart Ploughing” z wykorzystaniem GPS powoduje, że traktorzysta dojeżdżając do końca pola będzie mógł je całkowicie zaorać, dzięki temu, że każdy korpus przy maszynie będzie się osobno podnosił. Przy wcześniejszych modelach było to niemożliwe.
Wśród nagrodzonych systemów znalazł się ten, dzięki któremu można regulować jakość opryskiwania przy zabiegach ochrony roślin. Co to oznacza?
System DynaJet Flex 7140 wprowadza kolejną innowacyjność w opryskiwaczach, co daje dokładność, oszczędność oraz przyczynia sie do ochrony środowiska. Jest to właśnie pulsacyjne opryskiwanie. System ten oparty jest o zawory elektromagnetyczne wykorzystujące technologię modulacji szerokości impulsu. Bez konieczności zmiany rozpylacza, a poprzez zmianę ilości impulsów jesteśmy wstanie uzyskać bardzo szeroki zakres dawek oraz prędkości zachowując przy tym wcześniej zaprogramowany typ kropli.
Wyróżnione zostały także oprogramowania komputerowe dla rolników.
Doceniamy wszelkie rozwiązania technologiczne, które prowadzą do zwiększenia wydajności i poprawienia pracy tych maszyn, a także te systemy, które mają być pomocnicze przy organizacji całego procesu produkcyjnego. I takie systemy elektroniczne, które pozwalają na analizę pól, występowanie agrofagów, jakości gleb, nawożenia, wydajności i plonów już są powszechne. W tym roku, jako komisja konkursowa, mieliśmy przyjemność przeanalizować także system idący dalej - pozwalający przeprowadzić analizę cen rynkowych czy giełd towarowych. Taki jest właśnie nagrodzony Złotem Medalem moduł SAATBAU Profit Manager zintegrowany z platformą zarządzającą gospodarstwem rolnym 365FarmNet. Jest to innowacyjne rozwiązanie polegające na bezpośrednim wsparciu rolnika w zakresie indywidualnego planowania i prognozowania zbiorów oraz zarządzania zebranymi płodami rolnymi.
Na co szczególnie zwracaliście uwagę przy ocenie odmian roślin uprawnych?
Odmiany roślin, które mają być wyróżnione, muszą być lepsze. Zatem jaka cecha ma być wyróżnikiem danej odmiany? Czym ma się wyróżnić: plennością, wydajnością, zawartością pewnych składników, lepszym wykorzystaniem warunków środowiskowym czy np. szybkością dojrzewania? Tak naprawdę brane pod uwagę są te wszystkie cechy. Głównie eksperci z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Rolniczych w Słupii Wielkiej przedstawiają, czy dana odmiana ma jedną lub dwie, a niekiedy więcej nowych cechy w tym i tych przystosowanych do przerobu technologicznego. Tak jest bardzo często w ocenie odmian roślin warzywnych. Pozytywnie oceniane są także prawdziwe nowości, gdy np. przyzwyczajeni jesteśmy do rzodkiewki czerwonej, a mamy odmianę białą. W tym roku nagrodzonych zostało 6 różnego typu odmian zbóż: dwie odmiany pszenicy ozimej, pszenicę jarą, pszenżyto ozime i żyto ozime. Świadczy to o tym, że w każdym z tych gatunków jest pewien postęp hodowlany. Nagrodziliśmy też dwie odmiany kukurydzy, groch i łubin wąskolistny. Tym razem w warzywnictwie było trochę mniej produktów, jedna odmiana buraka ćwikłowego i rzodkiewka.
Wśród laureatów są także polscy producenci maszyn. Jak postrzega pan rynek polskich firm produkujących sprzęt dla rolnictwa?
Ostatnio jest bardzo aktywny. Może nie w tej grupie produktów, które są zarezerwowane dla dużych producentów światowych. Myślę o kombajnach, ciągnikach. Natomiast jest wiele dobrych firm produkujących maszyny dostosowane do struktury gospodarstw, która u nas występuje, w tym stosowanych do siewu, nawożenia, uprawy roli czy tworzących różnego typu oprogramowania służące pomocy w procesie technologicznym.
Czytaj także: Jak ułatwić sobie pracę w rolnictwie?
Niejednokrotnie te polskie firmy rozpoczynały swoją działalność od garażowej montowni na podwórku, a teraz zdobywają nagrody i są znane w całym kraju.
Jeśli ktoś dobrze trafił w niszę rynkową i potrafił być konsekwentny w tym, co robił, zdobył rzeczywiście wiele. Tę nowoczesność widzimy w jakości wykonania elementów, co podkreślają inżynierowie od materiałów, estetyki wykonania i wzornictwa. Gdy porównamy ciągniki, maszyny uprawowe, opryskiwacze i inne konstrukcje, są coraz lepiej zaprojektowane i wykonane.
Co wyróżnienie Złoty Medal daje producentowi?
Dany producent poddał swój produkt ocenie niezależnych ekspertów. Dlatego takie wyróżnienie jest poświadczeniem o jakości i może śmiało posłużyć do promocji danego produktu. Producent ma prawo do korzystania z tego znaku. Jest już to praktykowane na targach. Produkt musi być wystawiamy, aby można było go dodatkowo obejrzeć. Znak Złoty Medal później stosuje się w promocji marketingowo - sprzedażowej. Umieszcza się go na opakowaniach, prezentuje na wystawach oraz drukuje w folderach.
Wręczenie Złotych Medali Polagra Premiery nastąpi podczas oficjalnego otwarcia Międzynarodowych Targów Rolniczych Polagra Premiery 2018 w czwartek, 18 stycznia o godz. 12.00 w Alei Lipowej na MTP.