Zboże droższe, mleko tańsze
GUS opublikował dane dotyczące cen produktów rolnych w grudniu 2015 roku.
Okazuje się, że podobnie jak w ostatnich miesiącach, w ujęciu rocznym został odnotowany wzrost cen w przypadku wszystkich gatunków zbóż.
Stało się tak przede wszystkim za sprawą suszy, która wystąpiła w wielu rejonach Polski ubiegłego lata i przyczyniła się bezpośrednio do obniżenia ich zbiorów. Jak informuje GUS - zbiory były mniejsze o 12% w porównaniu do 2014 r.
Grudzień był miesiącem wzrostu ceny żywca wołowego i spadku wieprzowego. Obniżeniu uległa również cena skupu mleka.
Wczoraj miała miejsce aukcja produktów mlecznych na platformie Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii, należącej do Fonterry - największej spółdzielni mleczarskiej pod względem eksportu na świecie. Aukcja odbywa się ona dwa razy w miesiącu, a uczestniczą w niej największe firmy ze światowego rynku mleka. Łatwo się domyśleć, że jej wyniki kształtują sytuację na globalnym rynku tego surowca.
Wczorajsza aukcja wykazała spadek indeksu (średnia ważona cen produktów mlecznych) o 1,4%.
Był on zgodny z oczekiwaniami rynku przybliżanymi kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz masło odwodnione na giełdzie w Nowej Zelandii.
- Uważamy, że w warunkach niskiego prawdopodobieństwa silnego ożywienia popytu w Chinach, trwały wzrost cen mleka i produktów mlecznych będzie uzasadniony jedynie w przypadku ograniczenia produkcji na poziomie globalnym. Z pierwszymi sygnałami świadczącymi o dostosowaniu podaży na światowym rynku mleka mamy do czynienia w Nowej Zelandii, gdzie zgodnie z szacunkami USDA (United States Department of Agriculture) produkcja mleka w 2015 r. obniżyła się o ok. 2,3%. Jednocześnie w 2015 r. pogłowie krów mlecznych w Nowej Zelandii zmniejszyło się po raz pierwszy od 2005 r. Mimo spadku produkcji w Nowej Zelandii, zgodnie z szacunkami USDA wśród pozostałych największych eksporterów mleka i produktów mlecznych (UE, USA, Australia, Argentyna) odnotowywany jest jej wzrost - tłumaczy Jakub Olipra, ekonomista z Credit-Agricole Bank Polska S.A. -W efekcie w 2015 r. zwiększyła się ona o ok. 0,9%, a prawdopodobieństwo jej spadku w I poł. 2016 r. jest niskie. Oczekujemy, że obniżenie produkcji na poziomie globalnym będzie miało miejsce najwcześniej w II poł br. W konsekwencji, biorąc pod uwagę sytuację popytowo-podażową na światowym rynku mleka trwałego wzrostu cen można oczekiwać najwcześniej w IV kw. 2016 r. - podsumowuje.