Wniosek o 70 zł do świń- pytania i odpowiedzi
Agencja Rynku Rolnego odpowiada na najczęściej zadawane pytania przy składaniu wniosku o tymczasową nadzwyczajną pomoc dla producentów świń.
1. Jaki jest termin naboru wniosków?
Wniosek o udzielenie wsparcia należy złożyć w terminie od dnia 18 lutego 2016 r. do dnia 18 marca 2016 r. Termin na składanie wniosków nie podlega przywróceniu.
2. Czy będzie się liczyć data wypływu wniosku czy data stempla pocztowego?
Dla zachowania terminu złożenia wniosku decyduje data stempla pocztowego.
3. Kiedy będą wydawane decyzje o przyznaniu wsparcia?
Ostateczny termin wydania decyzji przez Dyrektora OT ARR upływa w dniu 18 czerwca 2016 r.
4. Kiedy nastąpi wypłata wsparcia?
Środki finansowe z tytułu wsparcia ARR wypłaci w terminie do dnia 30 czerwca 2016 r. na rachunek bankowy producenta świń zawarty w CRP prowadzonym przez ARR.
5. Jakie są warunki uzyskania wsparcia dla producentów świń?
Uczestnikami mechanizmu mogą być rolnicy będący producentami świń, jeżeli:
a) w dniu 30 września 2015 r. posiadali nie więcej niż 2000 świń według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt;
b) w okresie od dnia 1 października do dnia 31 grudnia 2015 r. sprzedali z przeznaczeniem do uboju co najmniej 5 i nie więcej niż 2000 świń objętych kodem CN 0103 92 19 lub loch objętych kodem CN 0103 92 11 (należy zwrócić uwagę, że przesunięcie świń do innej siedziby stada w powyższym okresie nie może zostać zakwalifikowane jako sprzedaż z przeznaczeniem do uboju);
c) w okresie od dnia 1 października 2015 r. do dnia 7 stycznia 2016 r. co najmniej 5 świń sprzedanych przez tych producentów zostało poddanych ubojowi w rzeźni według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt.
6. Czy jest już dostępny wniosek do pobrania?
Tak. Formularz wniosku o udzielenie wsparcia można pobrać ze strony internetowej Agencji Rynku Rolnego - http://www.arr.gov.pl/125-o-nas/aktualnoci/4725-nadzwyczajne-wsparcie-wsektorze-mleka-i-wieprzowiny-16022016
7. Jakie załączniki trzeba dołączyć do wniosku?
Do wniosku o udzielenie wsparcia należy dołączyć:
a) faktury lub faktury VAT RR potwierdzające sprzedaż świń w okresie od dnia 1 października do dnia 31 grudnia 2015 r. lub kopie tych faktur;
b) oryginały/kopie dokumentów potwierdzających nabycie spadku / zaistnienie następstwa prawnego / przeniesienie posiadania gospodarstwa;
c) zgodę pozostałych współposiadaczy gospodarstwa na udzielenie wsparcia współposiadaczowi składającemu wniosek, jeżeli gospodarstwo producenta świń jest przedmiotem współposiadania;
d) w przypadku, gdy do wniosku dołączone zostały dokumenty wystawione zarówno na jednego, jak i drugiego ze współmałżonków, których ustawowa wspólność majątkowa obejmuje dane gospodarstwo rolne, wnioskodawca dołącza do wniosku dodatkowo Oświadczenie małżonków o wspólności majątkowej gospodarstwa rolnego.
8. Gdzie można znaleźć wniosek o przyznanie tej pomocy?
Formularz wniosku o udzielenie wsparcia można uzyskać:
w Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego,
w Centrali Agencji Rynku Rolnego,
na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego www.arr.gov.pl.
9. Gdzie/na jaki adres trzeba złożyć wniosek?
Wniosek o udzielenie wsparcia należy złożyć w Oddziale Terenowym ARR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń. Link oddziały terenowe http://www.arr.gov.pl/o-arr/kontakt/oddzialy-terenowe-arr-2
Uwaga! Prosimy nie składać wniosków o wsparcie w Centrali Agencji Rynku Rolnego. Właściwym do przyjmowania wniosków o wsparcie dla województwa mazowieckiego jest Oddział Terenowy ARR w Warszawie.
10. Co zrobić jeżeli nie mam nadanego nr CRP?
Formularz wniosku o udzielenie wsparcia jest jednocześnie wnioskiem o rejestrację lub aktualizację danych w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców ARR.. Przed wypełnieniem Części A formularza należy zapoznać się z Instrukcją wypełniania formularza rejestracyjnego [WPR_P1_z1], dostępną na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego - http://www.arr.gov.pl/rejestracja-przedsiebiorcow
11. Czy trzeba załączyć do wniosku oświadczenie z ARiMR o ilości zwierząt?
Oświadczenie z ARiMR o ilości zwierząt nie jest dokumentem, który należy obowiązkowo dołączyć do wniosku o udzielenie wsparcia. ARR zachęca do weryfikacji i aktualizacji danych w systemie Identyfikacji Rejestracji Zwierząt administrowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z odpowiednim wyprzedzeniem przed złożeniem wniosku o wsparcie (wg analizy danych IRZ wynika, że wielu producentów posiada ujemne salda na dzień 30.09.2015 roku co może uniemożliwić udzielenie wsparcia).
12. Jaka jest stawka pomocy do świń?
Kwota jednostkowego wsparcia wyliczona będzie przy uwzględnieniu całkowitej ilości sztuk świń kwalifikującej się do wsparcia i nie będzie mogła przekroczyć 35 PLN do jednej świni. W przypadku producentów świń ubiegających się o udzielenie wsparcia do świń o nr identyfikacyjnym, który jest numerem siedziby stada producenta świń ubiegającego się o wsparcie (albo którego gospodarstwo zostało objęte w posiadanie), wyliczoną kwotę jednostkowego wsparcia zwiększa się o 100%, przy czym wysokość wsparcia przysługującego do tych świń nie może być większa niż 70 PLN do jednej świni.
13. Czy następca prawny będzie mógł starać się o tę pomoc?
Tak. W przypadku śmierci producenta świń albo w przypadku wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w wyniku którego zaistniało następstwo prawne, wsparcie finansowe przysługuje producentowi świń będącemu jego spadkobiercą albo innym następcą prawnym, jeżeli objął w posiadanie jego gospodarstwo i spełnił warunki przyznania wsparcia lub warunki te zostały spełnione przez jego poprzednika prawnego lub łącznie przez tych producentów.
14. Kto może potwierdzić za zgodność z oryginałem faktury?
Uwierzytelnione odpisy dokumentów potwierdza się w trybie art. 76a Kodeksu postępowania administracyjnego (w szczególności poświadczone przez notariusza albo występującego w sprawie jako pełnomocnik adwokata lub radcę prawnego). Pracownik OT ARR odbierający wniosek może potwierdzić zgodność kopii z przedłożonym do wglądu oryginałem dokumentu, może tego dokonać także sam wnioskodawca. W przypadku wątpliwości co do treści dokumentu ARR może zażądać przedstawienia przez wnioskodawcę oryginału dokumentu do wglądu.
15. Kto będzie mógł złożyć wniosek - następca, który niedawno przejął gospodarstwo, czy poprzedni właściciel?
Wnioskować o wsparcie przysługuje temu producentów świń, który będzie w stanie spełnić wymogi formalno-prawne i złożyć wymaganą dokumentację w szczególności potwierdzającą sprzedaż świń w okresie odniesienia.
16. Czy pomoc będzie obejmowała też świnie wyhodowane w cyklu otwartym?
Tak. W tej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na staranność w prawidłowym wypełnianiu numerów identyfikacyjnych świń we wniosku o udzielenie wsparcia.
17. Czy rolnik, który sprzedał świnie pośrednikowi może się ubiegać o taką pomoc?
Jednym z warunków udzielenia wsparcia producentowi świń jest sprzedaż z przeznaczeniem do uboju w okresie od dnia 1 października do dnia 31 grudnia 2015 r. co najmniej 5 i nie więcej niż 2000 świń objętych kodem CN 0103 92 19 lub loch objętych kodem CN 0103 92 11. Jeżeli rolnik nie dostarcza samodzielnie zwierząt do uboju, lecz korzysta w tym zakresie z wyspecjalizowanych pośredników, którzy odkupują zwierzęta, a następnie transportują je i odsprzedają do rzeźni, będzie mógł ubiegać się o wsparcie.
18. Co zrobić, jeżeli na fakturze nie ma ilości sztuk świń?
Zgodnie z zapisami rozporządzenia obowiązkiem producenta świń jest wskazanie we wniosku o wsparcie ilości sztuk osobno dla dwóch kodów CN. Wypełnienie wniosku może być poprzedzone weryfikacją przez producenta innej dokumentacji np. specyfikacji. Dane dotyczące ilości sztuk świń muszą zostać bezwzględnie podane w odpowiednich polach wniosku o wsparcie.