Uprawa tych roślin sprzyja napowietrzaniu gleby i poprawia retencję wody

Wyjaśniamy, czym różnią się od siebie lucerna mieszańcowa od siewnej. Wskazujemy także na ich najważniejsze cechy.
Czym charakteryzuje się lucerna mieszańcowa?
Lucerna mieszańcowa (Medicago x varia) to wartościowa roślina pastewna o szerokim zastosowaniu w rolnictwie. - Dzięki odporności na trudne warunki atmosferyczne oraz wysokiej wartości odżywczej znajduje zastosowanie zarówno w produkcji pasz, jak i w poprawie jakości gleby. Jest szczególnie polecana na stanowiska mniej korzystne dla lucerny siewnej, gdzie może lepiej plonować i dłużej utrzymywać się na polu - tłumaczy prof. dr hab. inż. Grzegorz Żurek z IHAR PIB. Zwraca uwagę na to, że lucerna mieszańcowa ma dobrze rozwinięty, palowy system korzeniowy, sięgający głęboko w glebę, co zapewnia jej tolerancyjność na suszę. Dodatkowo, co podkreśla nasz rozmówca, posiada głęboki system korzeniowy, co sprzyja napowietrzaniu gleby i poprawia retencję wody.
- Gatunek ten jest bardziej odporny na suszę i mróz niż lucerna siewna, co czyni go lepiej przystosowanym do różnych warunków środowiskowych - zaznacza ekspert.
Lucerna mieszańcowa dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi (Rhizobium) wzbogaca glebę w azot. Roślina ta stosowana jest w mieszankach trawiastych jako składnik pastwisk i łąk kośnych, dając paszę dla zwierząt o wysokiej wartości odżywczej, dużej zawartości białka (ok. 18-22%), w formie zielonki, siana lub kiszonki. Lucerna mieszańcowa to także roślina miododajna.
Czym charakteryzuje się lucerna siewna?
Lucerna siewna (Medicago sativa) nazywana jest też królową roślin pastewnych. - To kluczowy składnik pasz dla przeżuwaczy, pozwala na zmniejszenie zużycia pasz wysokobiałkowych oraz wspiera ekologiczne metody uprawy, przyczyniając się do zrównoważonego rolnictwa. Podobnie jak lucerna mieszańcowa, również i ten gatunek ma głęboki, palowy system korzeniowy - opisuje specjalista.
Plantacje lucerny siewnej są długowieczne, utrzymują wysoką produktywność przez 3-5 lat. Dzięki zdolności do szybkiej regeneracji tej rośliny po koszeniu można uzyskać kilka (do 5) pokosów rocznie. - Łączne plony suchej masy tego gatunku to 8-12 t z ha, przy zawartości białka w sianie od 15 do 20% - informuje nasz rozmówca. Zaznacza jednocześnie, że pasza dla zwierząt z lucerny siewnej jest bogata w: białko (18–22%), aminokwasy egzogenne, sole mineralne i witaminy (A, B, C, D, E, K).
- Tagi:
- lucerna