Tragiczne zdarzenie. Przejechał młodszego brata ciągnikiem
Kolejne dramatyczne wydarzenie z udziałem maszyny rolniczej. Pod kołami ciągnika zginął 15 - letni chłopiec. Policjanci apelują o rozwagę i szczególną ostrożność w gorącym okresie, jakim są żniwa.
Do nieszczęśliwego wypadku doszło w ubiegłym tygodniu na jednej z posesji w Księżomierzy Dzierzkowskiej k. Kraśnika (woj. lubelskie).
Ciągnikiem na podwórku poruszał się 17-latek. Nie zauważył młodszego brata, który jechał rowerem. - Starszy chłopiec kierując ciągnikiem najechał na rowerzystę - mówi aspirant sztabowy Janusz Majewski z KPP w Kraśniku. - Obrażenia były na tyle poważne, że 15-latek zginął na miejscu - dodaje policjant z KPP w Kraśniku.
Postępowanie wyjaśniające przyczyny zdarzenia prowadzone jest pod nadzorem prokuratury.
Jest to niestety nie pierwsze w ostatnim czasie tragiczne w skutkach zdarzenie z udziałem ciągnika. Już wcześniej informowaliśmy o 19-latku z powiatu krotoszyńskiego (woj. wielkopolskie) , który stracił życie pod kołami traktora. Pisaliśmy także o 31-latku z pow. kościerskiego (woj. pomorskie), który został przygnieciony przez maszynę rolniczą.
Zarówno policja, KRUS, Państwowa Inspekcja Pracy czy straż pożarna apelują o zachowanie szczególnych środków ostrożności podczas wykonywania prac polowych. - Pamiętajmy, że chwila nieuwagi, niezachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, zmęczenie, a także rutyna może doprowadzić do nieszczęścia - alarmują.
Szczególny nacisk instytucje te kładą na bezpieczeństwo w okresie żniwnym nieletnich. Jak przekonują mundurowi z KPP w Busku – Zdroju oraz KWP w Kielcach, rolnicy powinni pamiętać, by nie pozostawiać najmłodszych samych w pobliżu maszyn i bez nadzoru.
• prac pod ziemią, pod wodą, na niebezpiecznych wysokościach lub zamkniętych przestrzeniach;
• prac z niebezpiecznymi maszynami, urządzeniami i narzędziami lub prac wiążących się z ręcznym przenoszeniem lub transportem ciężkich ładunków;
• prac w niezdrowym środowisku, które może na przykład narażać dzieci na niebezpieczne substancje, czynniki lub procesy albo temperatury, poziomy hałasu lub wibracje szkodliwe dla ich zdrowia;
• prac w szczególnie trudnych warunkach, zbyt długi czas pracy lub zajęcia wykonywane nocą, a także w pomieszczeniach ograniczających jego przestrzeń.
Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi np. do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, czy zatrucia środkami ochrony roślin.
Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne.