Ten problem będzie narastał! Już teraz rolnicy odczuwają jego skutki
Współpraca z ekspertami, szkolenia na temat metod retencji wody, wymiana doświadczeń w tym zakresie, ale także realne działania mające na celu zwiększenie poziomu wody dostępnej dla wielkopolskich rolników – takie są cele Lokalnych Partnerstw do spraw Wody, które już od końca 2020 roku powstają w województwie wielkopolskim z inicjatywy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Susza rolnicza. Powstają Lokalne Partnerstwa ds. Wody
Problem suszy jest jednym z największych wyzwań przed jakimi stoi województwo wielkopolskie oraz tutejsi rolnicy.
– Dla Wielkopolski charakterystyczny jest niekorzystny bilans wodny, opady poniżej średniej krajowej, bardzo uboga retencja sztuczna i naturalna oraz coraz częstsze zjawiska suszy –mówi Michał Sosiński z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, który ze strony WODR koordynuje proces tworzenia Lokalnych Partnerstw ds. Wody w Wielkopolsce.
Wychodząc naprzeciw potrzebom i problemom rolników jeszcze pod koniec 2020 roku w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu została powołana grupa robocza ds. wody. To z kolei zapoczątkowało proces powstawania w poszczególnych powiatach w regionie Lokalnych Partnerstw ds. Wody. To inicjatywa realizowana w ramach Sieci Na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i Na Obszarach Wiejskich.
– Należy podjąć działania aktywizacji lokalnych podmiotów mających do czynienia i z wody, by zwiększyć retencję na obszarach rolniczych – nie ma wątpliwości Michał Sosiński.
I temu właśnie mają służyć LPW.
– Ma to być forum wymiany dotychczasowych doświadczeń związanych z zarządzaniem poziomem wody oraz podejmowania inicjatyw zmierzających do poprawy poziomu retencji, w tym, w przyszłości, także inicjatyw inwestycyjnych – tłumaczył Michał Sosiński.
I dodawał: – Wspólne działania mają spowodować, że w perspektywie lat uciążliwości związane ze zjawiskami suszy zaczną być mniej dotkliwe.
Susza rolnicza. WODR zachęca do członkowstwa w Lokalnych Partnerstwach ds. Wody
Celem LPW jest także podniesienie świadomości w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą wśród mieszkańców.
– W naszych planach jest współpraca z ekspertami, przeprowadzanie szkoleń działania promocyjne na rzecz racjonalnej gospodarki wodą czy przygotowywanie programów edukacyjnych – mówi Michał Sosiński.
Co ważne, przystąpienie do Lokalnych Partnerstw ds. Wody nie jest trudne.
– Jesteśmy otwarci na zainteresowanie ze strony innych podmiotów. Jedynym warunkiem jest zainteresowanie tą tematyką. Członkostwo jest otwarte i następuje poprzez złożenie deklaracji – wyjaśnia Michał Sosiński.
Tylko w 2021 roku Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zorganizował 65 spotkań w ramach tworzenia struktur Lokalnych Partnerstw ds. Wody we wszystkich 31 powiatach województwa.
Czytaj także: Młody rolnik znalazł świetny sposób na problemy z suszą!