Nielegalnie sprzedawał zakażone prosięta
O kolejnym już - dwunastym ognisku ASF w Polsce poinformował Główny Lekarz Weterynarii.
ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 12 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie położonym w gminie Bielsk Podlaski, w powiecie bielskim, w województwie podlaskim. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko choroby, utrzymywanych było 34 sztuki świń.
W gospodarstwie tym wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, w tym dokonano likwidacji świń, a ich zwłoki przekazano do utylizacji.
Czytaj także: Przypadkiem ASF zajmą się ABW i Prokurator Generalny KLIK
Fala ostatnich przypadków ASF w Polsce to prawdopodobnie rezultat nielegalnej sprzedaży zakażonych świń na targowisku w Sokołowie. Prosięta były sprzedawane bez świadectwa zdrowia. Niewykluczone, że w najbliższym czasie dowiemy się o kolejnych przypadkach Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce.
Od czwartku, 11 sierpnia na terenie całego województwa podlaskiego obowiązuje zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń.
APEL Głównego Lekarza Wetarynarii:
W związku z wystąpieniem kolejnych ognisk ASF na terenie RP apeluje do Państwa, o to aby:
- Nie nabywać świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu oraz statusie epizootycznym, w szczególności od pośredników (handlarzy) zwierzętami gospodarskimi.
- Na terenie gospodarstw należy bezwzględnie wdrożyć
i przestrzegać zasad bioasekuracji (zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. 2015 poz. 711)), a w szczególności:
- utrzymywać świnie w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt
z dzikami,
- karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
- zwracać uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy (ściółki),
- wyłożyć maty dezynfekcyjne odpowiednio przed:
- wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie,
- stale utrzymywać wyłożone maty w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.
Czytaj także: Trudna sytuacja w trzodzie! Minister zwołał naradę KLIK