Ruszy interwencyjny skup kukurydzy?
O to zabiega Lubelska Izba Rolnicza. Polski Holding Spożywczy ma takie możliwości, dlaczego więc nie miałby się tym zająć?
Ceny kukurydzy na mokro - 700 zł/tonę
Rolnicy alarmują, że mają problem ze zbytem ziarna kukurydzy. Stawki za te płody rolne lecą na łeb na szyję. A jeszcze przecież sporo pól nie zostało wykoszonych. Spadki cen widoczne są przede wszystkim w przypadku kukurydzy sprzedawanej na mokro. Jak wynika z danych opublikowanych przez resort rolnictwa, średnie ceny kukurydzy na mokro w tygodniu kończącym się 27 listopada wynosiły 831 zł/tonę i w stosunku tygodniowym spadły o ponad 8%. Podmioty skupujące zboża, z którymi na bieżąco się kontaktujemy, podały nam w poniedziałek, 5 grudnia, że średnio cena kukurydzy mokrej wynosi 800 zł. (Więcej o aktualnych cenach zbóż TUTAJ)
Ale są skupy oferują tylko 700 złotych za tonę kukurydzy mokrej. Rolnicy obawiają się, że stawki w najbliższym czasie będą drastycznie spadać.
Dlatego, ich zdaniem, konieczna jest interwencja w tym zakresie.
Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek wystosował wniosek o interwencyjny skup kukurydzy przy współudziale podmiotów prywatnych.
Jak podał, zbiory kukurydzy na ziarno w kraju są już mocno zaawansowane, aczkolwiek ciągle sporo ziarna pozostaje do zebrania na wschodzie i południowym - wschodzie kraju.
- Ocenia się, iż w tej części kraju zaawansowanie zbiorów wynosi około 70%. Znaczne zaawansowanie zbiorów spowodowało spore nasycenie rynku kukurydzą i wyraźne spadki cen - podał Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.
Biorąc pod uwagę ustabilizowanie rynku kukurydzy zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej zaporponował wprowadzenie interwencyjnego skupu kukurydzy przez Polski Holding Spożywczy (Krajowa Grupa Spożywcza) przy współudziale podmiotów prywatnych,
- Podmioty te w obecnym okresie posiadają do tego typu przedsięwzięcia odpowiednia infrastrukturę techniczną oraz odpowiednie zaplecze maszynowe i magazynowe. Pomoc podmiotów prywatnych Polskiemu Holdingowi Spożywczemu, który technicznie nie jest na to w obecnym okresie przygotowany bezpośrednio, przyczyni się do zdjęcia nadmiaru ziarna z rynku i pozwoli ustabilizować jego cenę - skomentował Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.
Czytaj także: "Spadki cen zbóż są straszne. Elementów jest wiele, które spowodowały obniżki"