Rada Kobiet w Rolnictwie - zgłoś swoją kandydaturę
- Mieszkanko wsi, działaj z nami na rzecz podniesienia znaczenia roli kobiet w rozwoju obszarów wiejskich. Jeżeli jesteś radną, sołtyską, wójtem, burmistrzem albo pełnisz inną funkcję liderki lokalnej społeczności wiejskiej - zaproponuj swoją kandydaturę do Rady Kobiet w Rolnictwie - zachęca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Pomimo pełnego zaangażowania w działalność gospodarstw, a także wykonywania często tych samych obowiązków co mężczyźni, polskie rolniczki nadal potrzebują wsparcia instytucjonalnego i finansowego. Razem zdziałamy więcej! Podpowiemy, zainicjujemy, zarekomendujemy! - czytamy w komunikacie MRiRW.
Resort zachęca kobiety do wysyłania zgłoszeń drogą mailową na adres: [email protected].
- Opisz swoje doświadczenia w zakresie działalności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Uzasadnij dlaczego mamy wybrać właśnie Ciebie i pokaż swoje propozycje działań w ramach Rady - czytamy.
- W związku z ograniczoną liczbą miejsc, zastrzegamy, że wysłanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z kwalifikacją do udziału w Radzie. O naszej decyzji będziemy powiadamiać indywidualnie - podaje resort rolnictwa.
Kandydatury mogą być zgłaszane do 19 kwietnia 2021 r.
RADA KOBIET W ROLNICTWIE - W JAKIM CELU POWSTAŁA?
Rada stanowi organ doradczy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W jej skład wchodzić będą przedstawicielki ministerstwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jednostek doradztwa rolniczego, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także przedstawicielki ogólnopolskich i zarejestrowanych organizacji rolniczych, przetwórczych, samorządu rolniczego, kół gospodyń wiejskich i jednostek samorządu terytorialnego.
ZADANIA RADY KOBIET W ROLNICTWIE
Do zadań Rady należeć będzie m.in. analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich i identyfikowanie ich problemów, rekomendowanie i podejmowanie inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i roli kobiet na obszarach wiejskich, ich aktywizacja, a także przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby kobiet niepełnosprawnych.
Rada będzie inicjować różne akcje społeczne, organizować szkolenia, debaty i konferencje oraz wspierać programy i kampanie społeczne, podnoszące świadomość w zakresie praw kobiet.
Rada będzie rekomendować działania mające służyć promowaniu dobrych praktyk w rolnictwie i przetwórstwie, m.in. w produkcji ekologicznej żywności, a także dziedzictwa i kultury wsi.