Ptasia grypa u krów: Ruszają prace nad szczepionką

Wirus H5N1 coraz groźniejszy dla krów
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wirus grypy H5N1, znany dotąd głównie jako zagrożenie dla dzikiego ptactwa i drobiu, od marca 2024 roku zaczął pojawiać się również u krów mlecznych w Stanach Zjednoczonych. Jego szybkie rozprzestrzenianie się w kolejnych stanach USA wywołało niepokój wśród hodowców, którzy do tej pory dysponowali jedynie ograniczonymi narzędziami ochrony.
Szybki finansowanie dla szczepionki
W odpowiedzi na to zagrożenie Fundacja Badań nad Żywnością i Rolnictwem (FFAR) wspólnie z Uniwersytetem Purdue zainwestowała do tej pory kilka set tysięcy dolarów w rozwój szczepionki przeciwko H5N1 u krów mlecznych. Projekt realizowany jest w ramach programu Rapid Outcomes from Agricultural Research (ROAR), który pozwala na szybkie finansowanie badań reagujących na kryzysy w rolnictwie.
Krowy produkują mniej mleka
Chociaż wirus H5N1 nie powoduje dużej śmiertelności wśród bydła, jego obecność prowadzi do znacznego spadku produkcji i jakości mleka, generując realne straty ekonomiczne dla hodowców bydła. Co więcej, jego wykrycie u ludzi, ptaków i innych zwierząt (jak np. u bydła) sugeruje, że może on mutować i przekraczać bariery gatunkowe, stwarzając nowe wyzwania epidemiologiczne.
– Wykrycie ptasiej grypy u krów i ryzyko zakażeń wśród pracowników mleczarni potwierdza pilną potrzebę opracowania skutecznych szczepionek dla gatunków innych niż ptaki – podkreśla Miriam Martin, kierownik programu naukowego FFAR. – Dzięki szybkiemu finansowaniu możemy skutecznie chronić zdrowie zwierząt, źródła dochodu rolników i bezpieczeństwo konsumentów.
Innowacyjne podejście do szczepień
Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Suresha Mittala, wirusologa z Purdue University, opiera swoje prace na wcześniejszych badaniach nad wirusem grypy typu A i platformie szczepionek adenowirusowych dla bydła. Celem projektu jest opracowanie uniwersalnej szczepionki przeciwko grypie, skutecznej także wobec przyszłych mutacji wirusa. Badacze przetestują dwie potencjalne drogi podania szczepionki: donosową i domięśniową, tak aby wybrać najefektywniejszą formę ochrony.