Przydałby się ktoś na przyczepkę
Co się dzieje w małych gospodarstwach rolnych? W jaki sposób działają, funkcjonują - rozpoczynamy nowy cykl artykułów o mniejszych gospodarstwach rolnych. Zapraszamy do lektury, współpracy i komentowania nie tylko przez mniejszych gospodarzy.
Najwięcej gospodarstw do 10 ha
Jak wskazują dane GUS najwięcej gospodarstw rolnych - ponad 73% - to gospodarstwa o powierzchni od 1 do 10 ha. To ponad 1 milion rolników, którzy jako mali produceni rolni codziennie zmagają się z przeciwnościami rolnego rynku, wzrastającymi kosztami i zbyt wolno rosnącymi cenami na swoje produkty. To ponad milion rolników, którzy codziennie walczą o swój byt.
Pasja czy biznes
W najbliższych artykułach przeanalizujemy m.in. ekonomikę małych gospodarstw rolnych. Bardzo niska dochodowość powoduje wiele problemów. Zamiłowanie do rolnictwa i ziemi nie każe porzucić tej ciężkiej pracy, wręcz przeciwnie - skłania do szukania rozwiązań.
Robi się to bardzo smutne ponieważ robimy to nie tylko dla pieniędzy ale to też jest takie nasze hobby - przekazuje nam swoje spostrzeżenia rolnik z woj. mazowieckiego i dodaje - Ale już pomijam pieniądze i ciężką pracę, ale czas jest już utracony.
Mniejszy rolnik zdany sam na siebie
Niestety jednym z kolejnych problemów, jakie doskwierają mniejszym gospodarstwom rolnym jest brak dostępu do nowego sprzętu, brak współpracy pomiędzy rolnikami.
Rolnicy nie chcą współpracować. Nie chcą np. kupować maszyn na spółki. Wprowadzać uprawy regionalne - informuje nas rolnik z woj. łódzkiego i dodaje - Wystarczy że dwóch złoży się na prasę rolujacą i owiajarkę, bo taki zakup nowych urządzeń to koszt w granicach 60 tys. zł. Na dwóch rolników wychodzi wtedy 30 tys. Widać od razu, jaka jest różnica cenowa.
Przydałby sie ktoś na przyczepkę... działając razem byłoby taniej, prościej. Czy w takim przypadku biura powiatowe izb rolniczych nie powinny włączyć się i bardziej zaangażować w oddolne rolnicze inicjatywy? Z pewnością również ten wątek poruszymy w naszych kolejncyh artykułach. Być może uda nam się zainicjować modę na współpracę wśród mniejszych gospodarstw, zachęcić rolników do wspólnego działania.
Zapraszamy do dyskusji, czekamy na Twój komentarz
Nasze artykuły będą opierały się na pozyskanej od Was wiedzy, zachęcamy do kontaktu i zgłoszenia swojego wywiadu na łamach naszego portalu, podzielić się swoją wiedzą, praktyką małego gospodarstwa rolnego. Dzięki temu być może uda nam się zapobieć likwidacjom kolejnych mniejszych gospodarstw rolnych.
Rok jeszcze spróbujemy, mamy środki chemiczne nawozy, ale jeżeli będzie się tak sprawa kręcić w przyszłym roku, rezygnujemy - przykro kończy swoją wiadomość jeden z mniejszych rolników, który do nas napisał.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
O błędnym kierunku likwidacji gospodarstw rolnych przeczytaj tutaj
- Tagi:
- małe gospodarstwa rolne