Sołtysi z Wąchocka i Pawłowa zabrali się za „Czyste Powietrze”
Dotacje na wymianę kopciucha i termomodernizację domu - komu i w jakiej wysokości przysługują, jak i gdzie się o nie ubiegać? Na te pytania odpowiadali sołtysi z Wąchocka i Pawłowa (woj. świętokrzyskie), którzy na terenie swoich sołectw przybliżali mieszkańcom zasady programu „Czyste Powietrze”.
Plenerowe spotkanie poświęcone realizacji programu zorganizowane zostało przy Pomniku Sołtysa w Wąchocku.
PROGRAM "CZYSTE POWIETRZE" - WYMIANA "KOPCIUCHÓW"
Sołtysi z Wąchocka i Pawłowa otrzymali od pełnomocnika premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, parlamentarzystów z woj. świętokrzyskiego oraz WFOŚiGW w Kielcach pakiety startowe o programie „Czyste Powietrze” (plakaty, ulotki, podręczniki, regulaminy, tablice informacyjne).
Sołtysi - nowi ambasadorzy „Czystego Powietrza” będą informować mieszkańców o konieczności wymiany tzw. „kopciuchów”, na co można otrzymać nawet 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji (podwyższony poziom dofinansowania uwzględniający również termomodernizację domu i bonus za mikroinstalację fotowoltaiczną) w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”.
ZAKAZ STOSOWANIA KOTŁÓW POZAKLASOWYCH - NIESPEŁNIAJĄCYCH NORM
Zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa świętokrzyskiego, od 1.07.2023 r. obowiązywać zacznie zakaz stosowania kotłów pozaklasowych (tj. niespełniających norm określonych dla klasy 3 ani wyższej), a w kolejnych latach zakaz stosowania innych źródeł wykorzystujących paliwa stałe (od 1.07.2024 r. - kotłów klasy 3 lub 4, od 1.07.2026 r. - kotłów klasy 5, od 1.07.2026 r. - urządzeń grzewczych na paliwa stałe, jeśli istnieje możliwość przyłączenia do sieci gazowniczej lub ciepłowniczej; w przypadku urządzeń nowszych, tj. spełniających odpowiednie unijne normy ekoprojektu, zakaz ten wejdzie w życie dopiero w momencie końca ich żywotności).