Co resort rolnictwa planuje na 2017 rok?
Ministerstwo rolnictwa jakiś czas temu opracowało listę priorytetowych zadań na 2017 rok. Sprawdź, co się na niej znalazło!
Handel zagraniczny - priorytetowe rynki
MRiRW wytypowało na 2017 rok 14 priorytetowych kierunków wymiany handlowej sektora rolno-spożywczego. Wśród nich znalazły się: Królestwo Arabii Saudyjskiej, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Islamska Republika Iranu, Chiny, Tajwan, Indie, Japonia, Wietnam, Algieria, Egipt, Republika Południowej Afryki, Kanada, Stany Zjednoczone, Białoruś, Kazachstan. Poza tym planowane jest zintensyfikowanie obecności na rynkach: Korei Płd., Singapuru, Malezji, Maroka, Meksyku i Kuby. Resort rolnictwa będzie także prowadził działania na rynkach, które leżą w sferze potencjalnego zainteresowania polskich producentów i przetwórców żywności. Zadania te będą wspomagane prezentacją polskich produktów rolno-spożywczych w trakcie szeregu wydarzeń promocyjnych pod hasłem „Polska Smakuje”.
Promocja polskiej żywności za granicą
- udział w misjach gospodarczych i towarzyszących im spotkaniach biznesowych;
- misje do Polski dla zagranicznych przedsiębiorców i dziennikarzy;
- promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe.
W 2017 r. ARR zamierza skoncentrować działania na umożliwieniu przedsiębiorcom większej obecności na rynkach o dużym potencjalne importowym. Tam, gdzie polska żywność jest nieobecna bądź występuje w niewielkim zakresie. Będą to głównie kraje azjatyckie: Indie, Wietnam, Japonia, Iran czy Tajwan.
ARR będzie również kontynuować działania na rynkach, które są już dobrze znane polskim eksporterom: Chiny z Hongkongiem, Algieria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Niemcy, Białoruś. Kierunki te nadal wymagają wsparcia promocyjnego i utrwalania pozytywnego wizerunku polskiej żywności.
Działania promocyjne na rynku krajowym
Dwie ustawy rządowe - kierunek promocji na 2017 rok wyznaczony będzie między innymi przez dwie ustawy: o znaku graficznym „Produkt polski” i sprzedaży żywności przez rolników.
Edukacja dzieci - promocja będzie realizowana też poprzez dwa dobrze już znane programy „Mleko w szkole” i Owoce w szkole” oraz nowy „Program dla szkół” − który w drugiej połowie 2017 r. połączy i zastąpi dwa wcześniej wspomniane.
MRiRW stawia także na edukację konsumentów − budowanie świadomości konsumentów, polegającej na tym, aby sięgali oni po polskie produkty, aby czytali etykiety i odżywiali się prawidłowo. Mają temu służyć:
- aplikacja Polska Smakuje - będzie źródłem informacji o lokalnych rolnikach i producentach, u których będzie można kupić produkty spożywcze;
- promocja systemów jakości;
- cykliczne kampanie na święta kościelne i państwowe.
Doradztwo rolnicze
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w ramach prowadzonej działalności edukacyjnej, informacyjnej i upowszechnieniowej na 2017 rok wyznaczyło sobie następujące priorytety:
-
Wsparcie wdrażania WPR oraz efektywnego wykorzystania środków z PROW 2014-2020.
-
Ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
-
Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.
-
Wprowadzenie jednolitych sposobów działania i świadczenia usług doradczych.Wybrane zadania zaplanowane do realizacji:
Wybrane zdania do realizacji
- przeszkolenie 9200 osób w ramach 345 form edukacyjnych;
- przygotowanie doradców do świadczenia podstawowych usług doradczych;
- intensyfikacja współpracy z instytutami badawczymi − transfer wiedzy w rolnictwie i na obszarach wiejskich, zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w praktyce;
- przygotowanie narzędzi, służących podnoszeniu efektywności wdrażania PROW 2014-2020;
- usprawnienie procesu komunikacji i zarządzania publicznymi jednostkami doradztwa rolniczego;
- ułatwienie dostępu do form edukacyjnych realizowanych w CDR poprzez zwiększenie liczby szkoleń mieszanych i szkoleń e-learningowych;
- wydawanie broszur informacyjnych, przeprowadzenie licznych konkursów oraz uruchomienie aplikacji i prowadzenie serwisów internetowych w celach informacyjno-upowszechnieniowych.
Sprawniejsza realizacja działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw”
Zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzenia polegają na przeniesieniu z biur powiatowych do oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa obsługi spraw związanych z przyznawaniem, wypłatą i zwrotem pomocy finansowej w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw”. Rozporządzenie to wejdzie w życie po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.