Polska soja na fali – historyczny wzrost powierzchni upraw

Soja coraz bliżej upraw wielkoobszarowych
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo że wciąż uchodzi za roślinę niszową, tempo wzrostu jej popularności sugeruje, że już w najbliższych latach może dołączyć do grona najważniejszych upraw wielkotowarowych. W tym sezonie areał soi przewyższył powierzchnię zasiewów pszenicy jarej.
Soja – alternatywa opłacalna dla zbóż jarych
Decyzje rolników coraz częściej wynikają z kalkulacji ekonomicznej. Plony soi nie odbiegają znacząco od zbóż jarych, natomiast jej cena skupu daje przewagę. To jeden z głównych czynników wpływających na dynamiczny wzrost zainteresowania uprawą tej rośliny. Aktualnie cena skupu naszej krajowej soi przekracza 1500 zł. za tonę.
Trzecie miejsce wśród roślin bobowatych
Z danych statystycznych wynika, że soja zajmuje trzecie miejsce pod względem powierzchni uprawy w grupie roślin bobowatych grubonasiennych w Polsce – za łubinem wąskolistnym (199,3 tys. ha) i grochem siewnym (135,6 tys. ha). Stowarzyszenie Polska Soja zwróciło uwagę, że w 2025 r. znacząco soja zmniejszyła dystans do grochu.
Gdzie w Polsce uprawia się najwięcej soi?
Największą powierzchnię soi odnotowano w województwach: podkarpackim, małopolskim i lubelskim, a także w dolnośląskim i opolskim. To regiony o sprzyjających warunkach klimatyczno-glebowych, umożliwiających uprawę późniejszych odmian. Zaskakuje wzrost upraw w północnej Polsce – w woj. zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim areał soi został podwojony. Najmniejszym zainteresowaniem uprawa cieszy się w woj. łódzkim i podlaskim.