Mam tę moc! Kraina lodu w Polsce
W Polsce została uruchomiona największa w Europie produkcja sztucznego śniegu. A co najbardziej może dziwić to fakt, że instalacja jest zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim.
Nowoczesną instalację do produkcji śniegu uruchomiono 14.11.2017 r. w ośrodku narciarskim Kurza Góra w Kurzętniku (woj. warmińsko-mazurskie). Niezależnie od warunków atmosferycznych urządzenie wykorzystujące wymiennik ciepła może produkować 200 m3 sztucznego śniegu na dobę.
Z wypowiedzi dyrektora ośrodka Kurza Góra Piotra Tabisia możemy się dowiedzieć, iż taka wydajność powoduje, że jest to największa "fabryka śniegu" w Europie. Według niego ośrodek zdecydował się na tę inwestycję, bo w ostatnich latach temperatura w grudniu znacząco wzrosła, co utrudniało, a czasem wręcz uniemożliwiało udostępnienie stoków narciarzom.
Dyrektor zaznacza również, że niewykluczone jest, że w przyszłości część produkowanego pod Kurzętnikiem śniegu będzie sprzedawana np. organizatorom zawodów snowboardowych. Produkt będzie można transportować specjalną chłodnią w inne części kraju.
Producentem instalacji jest firma TechnoAlpin. Za uruchomienie urządzenia i naśnieżenie stoków w ośrodku k. Kurzętnika odpowiada Geir Olsen, który wcześniej przygotowywał m.in trasy narciarskie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.
Hortex zmienił właściciela KLIK
Innowacyjność urządzenia w odróżnieniu od zwykłych armatek śnieżnych, opiera się na wykorzystaniu techniki efektywnego wymiennika ciepła, która pozwala na produkcję śniegu nawet przy temperaturze +30 stopni Celsjusza. Technika ta gwarantuje również lepszą jakość produktu finalnego. Cała instalacja złożona jest z dwóch zestawów kontenerowych wyposażonych w aparaturę chłodzącą. Zastosowanie pneumatycznych przenośników pozwoli na rozrzucenie śniegu na odległość nawet 200 m prz różnicy poziomów dochodzących do 50 m.
Mechanizm produkuje sztuczny śnieg z wody, bez dodatku środków chemicznych. Powstające w wyniku schładzania suche śnieżynki mają średnicę 1 mm i temperaturę minus 5 st. C. Tak celowo dobrane parametry pozwolą na wydłużenie procesu topnienia sztucznego śniegu w porównaniu do jego naturalnego odpowiednika.
W Polsce pierwsze tzw. fabryki śniegu (Snow Factory) wspomagające tradycyjne systemy naśnieżania, powstały przed rokiem w Karpaczu i Szczyrku.
Pomimo nie oczywistej lokalizacji otwarta w styczniu ub. roku stacja Kurza Góra jest największym ośrodkiem narciarskim w północnej Polsce. Cały terenzajmuje ok. 50 ha gruntów, które gmina Kurzętnik przejęła od Agencji Nieruchomości Rolnych i wydzierżawiła je prywatnemu inwestorowi. Ośrodek ma najdłuższą trasą zjazdową w tej części kraju wynoszącą 770 m. Dysponuje ponadto dwiema trasami narciarskimi o łącznej długości blisko 1,5 km. Obiekt ma sztuczne oświetlenie i trzy wyciągi orczykowe. Może obsłużyć ok. 3,5 tys. narciarzy na godzinę. W stacji jest też szkółka narciarska z wyciągiem taśmowym dla początkujących i dzieci, lokale gastronomiczne, wypożyczalnie i serwis sprzętu narciarskiego. Od najbliższego sezonu będzie też zadaszone lodowisko i trasa zjazdowa do snowtubingu.