Polska domaga się wyrównania dopłat bezpośrednich
O wyrównania dopłat bezpośrednich we wszystkich krajach Unii Europejskiej rozmawiano podczas wczorajszego spotkania ministrów rolnictwa Polski i Niemiec - Krzysztofa Jurgiela i Chrsitiana Schmidta. Poruszono także inne ważne sprawy dla polskiego rolnictwa. Jakie?
Szefowie resortów rolnictwa Niemiec i Polski rozmawiali na temat aktualnej sytuacji na rynkach rolnych, przeglądu i przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, priorytetów rozwoju obszarów wiejskich oraz pogłębieniu współpracy w formule Trójkąta Weimarskiego. Odnieśli się również do propozycji KE (z 21 marca), dotyczących działań stabilizacyjnych na rynkach mleka i wieprzowiny oraz owoców i warzyw. Dobrowolne ograniczanie produkcji mleka na poziomie gospodarstw nie znajduje poparcia, zarówno w Berlinie, jak i w Warszawie. - Finansowanie działań kryzysowych na rynkach rolnych wyłącznie z budżetów krajowych jest również trudne do zaakceptowania – zaznaczył Jurgiel.
W odniesieniu do WPR, jej przeglądu i przyszłości, obaj ministrowie zgodzili się, że pilną kwestią jest jej uproszczenie. Jeżeli natomiast chodzi o kształt polityki po roku 2020, polski minister zaproponował kilka rozwiązań.
Kolejne spotkania ministrów rolnictwa Polski i Niemiec odbędą się w formule Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy i Francja) na początku czerwca w Warszawie oraz bilateralnie, podczas Polsko-Niemieckich Konsultacji Międzyrządowych, 22 czerwca w Berlinie.