Plan dla wsi - początek kampanii wyborczej PIS?
PIS przedstawił piękny plan rozwoju wsi. Brzmi jak obietnice podczas kampanii wyborczej. Przedstawiamy główne założenia:
Trzy filary Planu dla wsi: ochrona, wsparcie i rozwój
- Ochrona w sytuacji, gdy wystąpią klęski żywiołowe tak.
- Wsparcie w przypadku organizacji rynku, kiedy tak przy kwestii nadurodzaju i nadpodaży.
- Trzeci komponent to rozwój w oparciu o zaawansowane sprzęty, materiały i technologie, tak by polskie rolnictwo było jednym z najbardziej efektywnych na świecie.
Plan dla wsi zakłada że rolnik będzie miał możliwość sprzedaży swoich płodów rolnych po przyzwoitej i bardziej ustabilizowanej cenie - zaznaczył premier Morawiecki. - Chcemy zaproponować kontrakty w poszczególnych okresach roku, odpowiednio wcześnie w procesie wegetacyjnym, tak, żeby rolnicy mieli względną przewidywalność, jeśli chodzi o ceny odbioru i skupu ich produktów rolnych. To jest niezwykle ważne - podkreślił Prezes Rady Ministrów.
Plan dla wsi obejmuje regulacjami zarówno rolników, którzy mają po kilka hektarów, jak i tych, którzy mają po 100, czy 200 hektarów.
Zwiększenie sprzedaży detalicznej płodów rolnych na lokalnych rynkach
- Chcemy zdecydowanie zwiększyć możliwość sprzedaży detalicznej płodów rolnych w lokalnych sklepach, na stacjach benzynowych - oświadczył premier.
Zapowiedział, że limit sprzedaży produktów rolnych będzie podwyższony do 40 tys. zł, a powyżej tej kwoty też będzie oczywiście możliwa sprzedaż, ale z 2-procentową opłatą.
Narodowy Holding Spożywczy
Minister Ardanowski zwrócił uwagę na to, że dzisiejsze kłopoty rolników na rynku wynikają z pozbycia się w latach 90. tych zakładów przetwórczych.
- Ta złodziejska prywatyzacja pozbawiła rolników możliwości jakiegokolwiek wpływu na sytuację rynkową - powiedział minister.
Dlatego też na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, Elewarru, rynków hurtowych i spółek skarbu państwa powstanie Narodowy Holding Spożywczy.
- Nie ma powrotu do komunizmu, ale państwo nie może być pozbawione jakiegokolwiek wpływu na to co się dzieje na rynku - podkreślił minister Ardanowski.
Paliwo rolnicze
Szef resortu poinformował, że zostanie wprowadzony nowy mechanizm dla hodowców bydła. Oprócz wzrostu z 86 do 100 litrów paliwa na hektar, do których będzie przysługiwał zwrot części podatku akcyzowego, będzie także taki zwrot do 30 l/ha za Dużą Jednostkę Przeliczeniową (DJP).
Rozwój produkcji rolniczej
W ramach polityki górskiej powinien nastąpić wzrost produkcji owiec i kóz w typie rzeźnym.
Minister rolnictwa zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia w życie programu białkowego, odbudowy żyzności gleb w Polsce, na niezbędne przeprowadzenie regulacji stosunków wodnych, a także konieczność rozwoju biogazowni, wykorzystujących odpady powstające przy produkcji rolnej.