Orzechowski: TTIP jest korzystna dla Unii Europejskiej
Podczas ostatniego spotkania Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowano na temat TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji - porozumienie handlowe negocjowane od 2013 roku, którego głównym celem jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską).
Przypomnijmy, że problemem jest szersze dopuszczenie na unijny rynek amerykańskich produktów rolnych, które wiąże się z obawą wprowadzenia żywności genetycznie zmodyfikowanej (GMO). Wiele organizacji, w tym Greenpeace i Eurogrupa ds. dobrostanu zwierząt jest przeciwnych zawarciu porozumienia.
Komisja rolnictwa wysłuchała informacji ministrów: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rozwoju na temat umów TTIP i CETA i oraz ich wpływu na rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy.
Umowa CETA podzieliła produkty rolne na trzy grupy:
podlegające całkowitej liberalizacji w momencie wejścia w życie umowy lub po siedmioletnim okresie przejściowym podlegające ograniczonej liberalizacji w postaci wprowadzenia kontyngentów taryfowych oraz całkowitym wyłączeniu. W drugiej grupie znajdują się unijna wieprzowina, wołowina i kukurydza cukrowa, a po stronie kanadyjskiej - sery. Całkowitemu wyłączeniu z liberalizacji podlegać ma mięso kurze, indycze, jaja i produkty jajeczne.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Ryszard Zarudzki zwrócił uwagę, że przy umowie TTIP szczególnie istotne są negocjacje w sprawie zniesienia stawek celnych w handlu wzajemnym, czego ministerstwo nie akceptuje, a także dodatkowe regulacje, wykraczające poza zasady Światowej Organizacji Handlu (WTO) i uprawnienia w zakresie stosowania przez strony środków weterynaryjnych i fitosanitarnych.
Czytaj także: Amerykańskie korporacje i GMO w Europie? Opublikowano tajne dokumenty!
Zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju - Adam Orzechowski poinformował, iż negocjacje dotyczące CETA - umowy o strefie wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską i Kanadą, zakończyły się we wrześniu 2014 r., a w połowie czerwca Komisja Europejska ma złożyć propozycję przyjęcia umowy. Umowa jest korzystna dla UE. Kanada eksportuje 1/10 tego, co importuje z Unii, więc nawet równoległe liberalizacje czy koncesje są zawsze na korzyść UE, a wrażliwe sektory unijne, szczególnie sektory rolne, podlegają w CETA ochronione.
Negocjacje umowy TTIP wzbudzają wiele emocji. Na obecną chwilę strony przyjęły 1/3 rozdziałów. Zakończenie negocjacji planowane jest w 2016 r., ale w tej chwili wydaje się to wątpliwe.
Amerykański minister natomiast przyznaje: TTIP stwarza szanse i zagrożenia, ponieważ porozumienie o wolnym handlu pozwoli na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.