O ptasiej grypie na forum rolniczym [ZDJĘCIA]
- 1/15
- następne zdjęcie
Za nami Wielkopolskie Forum Rolnicze Powiatu Jarocińskiego. W jego trakcie mówiono m.in. o zasadach bioasekuracji w związku z ptasią grypą.
Forum odbyło się dziś (3 marca) w miejscowości Stęgosz. Jego moderatorem był Marcin Krawczyk, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Jarocinie. Frekwencja nie była zbyt wysoka. Być może wynikało to z faktu, że równolegle do forum na Ziemi Jarocińskiej odbywały się spotkania z Władysławem Kośniakiem-Kamyszem, od niedawna prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, ministrem w rządzie PO-PSL.
W trakcie forum omówiono m.in. zasadach bioasekuracji w związku z występowaniem ptasiej grypy w Wielkopolsce. - Szanowni państwo, jeżeli macie chociaż jednego ptaka (nie licząc kanarków, papug, szczygłów itp.), niezależnie od tego czy jesteście rolnikami czy nie, to macie obowiązek ich zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii - przypominał Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Na ten temat mówił również Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jarocinie. - Głównym wektorem zakażenia drobiu hodowlanego są dzikie ptaki - łabędzie czy gęsi.(…). Pierwsze ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce mieśmy w powiecie ostrzeszowskim, tam ewidentnie było to spowodowane przez dzikie ptaki - zwrócił uwagę Paweł Marcinkowski. Zaznaczył jednocześnie, że zwalczanie ptasiej grypy jest bardzo drogim przedsięwzięciem. W związku z tym należy przestrzegać wszelkich zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Nie wolno m.in. karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany. Ponadto należy stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem. Oprócz tego, trzeba również czyścić i odkażać sprzęt oraz narzędzia używane do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem.
Podczas forum wyjaśniano także kwestie związane z waloryzacją rent i emerytur w KRUS. Omówiono również działania w ramach PROW 2014-2020. Na spotkaniu nie zabrakło również wystąpień pracowników banków, którzy przekonywali rolników do zapoznania się z ich ofertą. W ramach spotkania odbyła się też prezentacja nowoczesnych maszych rolniczych.
Organizatorami forum byli: Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Miasto i Gmina Żerków.
- 1/15
- następne zdjęcie