Najlepsza doradczyni rolnicza w Wielkopolsce!
Specjalizuje się w produkcji roślinnej, najbardziej interesuje ją ogrodnictwo, uczestniczy w wielu projektach, uwielbia kontakt z ludźmi, a teraz została najlepszym doradcą rolniczym w regionie. Dorota Piękna-Paterczyk, doradczyni Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, zwyciężyła w wojewódzkim etapie konkursu „Doradca Roku” w Wielkopolsce.
- Bardzo ważne w pracy doradczej jest zaangażowanie w to, co się robi. Należy być sumiennym i starać się obiektywnie doradzać rolnikom w rozwiązywaniu problemów, jakie napotykają w trakcie prowadzenia swoich gospodarstw - mówi Dorota Piękna-Paterczyk, która na co dzień pracuje w WODR w Marszewie na stanowisku głównego specjalisty do spraw produkcji roślinnej.
Z rolnictwem związana od dziecka
Inaczej być nie mogło, a rolnictwo było pisane pani Dorocie. Nic jednak dziwnego, skoro już od dziecka była z nim związana. – Pochodzę z gospodarstwa, a rolnictwo zawsze było i jest mi bliskie. Dorastałam i mieszkam w tym środowisku oraz chętnie współpracuję z różnymi organizacjami związanymi z rolnictwem - opowiada pani Dorota.
Po ukończeniu szkoły średniej wybrała studia na Akademii Rolniczej w Poznaniu. To właśnie w trakcie studiów po raz pierwszy miała styczność z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, pisząc pracę na temat rolni ODR w środowisku wiejskim. Wtedy nie spodziewała się, że po ukończeniu studiów zwiąże swoją przyszłość właśnie z WODR.
- Praca w WODR jest moją pierwszą i jak na razie jedyną praca, którą podjęłam po ukończeniu studiów. Dzieci śmieją się, ze mnie, że to niezdrowo tak długo pracować w jednym miejscu - śmieje się Dorota Piękna-Paterczyk.
Bezpośredni kontakt z ludźmi i pomoc w rozwiązaniu problemów
W swojej pracy pani Dorota działa wielopłaszczyznowo. Zajmuje się doradztwem technologicznym, działalnością szkoleniową, organizuje szkolenia wyjazdowe na targi lub wystawy, przygotowuje wnioski oraz pokazy, współpracuje z różnorodnymi instytucjami, Kołami Gospodyń Wiejskich i prowadzi księgi w systemie rachunkowości rolnej Polski FADN.
To nadal nie wszystko. Pani Dorota uczestniczy w różnorodnych projektach prowadzonych przez WODR, jak na przykład uruchomienie platformy doradczej eDWIN, czy realizacja KUD (wsparcie korzystania z usług doradczych polegające na bezpłatnym świadczeniu dla rolników wielu usług).
- Bardzo lubię bezpośredni kontakt z ludźmi oraz pomagać w rozwiązywaniu różnych problemów. Cieszy mnie każdy sukces rolnika, do którego mogłam się w jakimś stopniu przyczynić - opowiada pani Dorota. Dość napisać, że wielu rolników, którzy z nią współpracują było laureatami różnorodnych konkursów.
- To miłe uczucie i wielka satysfakcja, że udało się zgłaszanemu przeze mnie rolnikowi dotrzeć na podium i znaleźć się w czołówce najlepszych gospodarstw w danej specjalizacji. Dodaje mi to skrzydeł i zachęca do dalszej pracy - mówi Dorota Piękna-Paterczyk.
Jak mówi, praca w WODR wymaga kreatywności, otwartości na ludzi oraz jest pewnego rodzaju misją. - To misja, która wymaga od doradcy dużego zaangażowania i samodyscypliny oraz ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. To także praca, w której nie można się nudzić. Dużo się dzieje. I cały czas można się czegoś nauczyć - opisuje pani Dorota.
Jednocześnie dodaje, że ważnym zadaniem jest aktywizacja osób starszych na wsi. - Zapraszam takie osoby na szkolenia, warsztaty i pokazy. Już dawno zaobserwowałam, że mieszkanki obszarów wiejskich chętnie podejmują nowe wyzwania, uczą się, a przede wszystkim przekazują zdobytą wiedzę dalej, swoim dzieciom i wnukom - wyjaśnia Dorota Piękna-Paterczyk.
I dodaje: - Okres pandemii był dla nich bardzo trudny, zwłaszcza, kiedy nie mogły wyjść z domu i spotkać się ze znajomymi. Nie zapomnę mojego pierwszego szkolenia po pandemii, które prowadziłam stacjonarnie dla starszych osób. Uczestnicy szkolenia tak się cieszyli z tego spotkania i poczuli taką chęć rozmowy, że tematyka naszego dyskusji rozszerzyła się o wiele wątków. Nikt nie patrzył na zegarek i się nie spieszył, a na szkolenie przyszło ponad 50 osób. Było naprawdę miło. To dla każdego doradcy jest budujące.
Kwiaty i uprawa roślin to jej życie
Chociaż Dorota Piękna-Paterczyk zajmuje się na co dzień zawodowym doradztwem rolniczym, to jej szczególną pasją są kwiaty.
- Od dziecka chciałam zajmować się uprawą roślin, a w szczególności kwiatów. Ta tematyka interesowała mnie najbardziej i jest mi bardzo bliska. Wiosna i lato to dla mnie najpiękniejsze miesiące. Mój ogród jest wtedy obsadzony dużą ilością różnych gatunków roślin. Uwielbiam je sadzić w różnych zestawieniach gatunkowych i kolorystycznych, podlewać, nawozić i obserwować jak rosną i dodają kolorytu całemu otoczeniu - opowiada pani Dorota.
I dodaje: - Współpracując z wieloma producentami roślin ozdobnych, dowiaduję się o proponowanych na dany sezon nowościach, którymi warto się zainteresować. Tak jest z wieloma roślinami, które polecam innym, podpowiadając, na co zwrócić uwagę przy ich uprawie. Uważam, że trzeba śledzić świat nauki, bywać na różnych spotkaniach branżowych i rozmawiać. To procentuje.
Pani Dorota na co dzień współpracuje z wieloma różnorodnymi gospodarstwami, w tym także z rolnikami należącymi do Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Ta sieć pokazuje, że na terenie Wielkopolski są naprawdę dobre gospodarstwa, które chętnie dzielą się swoją wiedzą i uczestniczą w wielu przedsięwzięciach - mówi Dorota Piękna-Paterczyk.
Ponadto, aktywnie uczestniczy w organizacji Marszewskich Dni Pola, które odbywają się co roku w czerwcu oraz Wiosennych i Jesiennych Targów Rolno-Ogrodniczych AGROMARSZ, które są odpowiednio w kwietniu oraz w październiku. Pani Dorota współpracuje również z różnorodnymi mediami, w tym z „Wieściami Rolniczymi”, będąc autorką materiałów zamieszczanych w naszym miesięczniku oraz na portalu.
- Nowym wyzwaniem był dla mnie udział w nagraniach radiowych i telewizyjnych w gospodarstwach rolników, których poziom produkcji i wdrożone ciekawe rozwiązania zasługują na pokazanie szerszemu gronu odbiorców. Było to dla mnie nowe doświadczenie i bardzo interesująca lekcja - mówi Dorota Piękna-Paterczyk.
I dodaje: - Nie należy bać się nowych wyzwań. Praca na stanowisku doradcy wymaga dużego zaangażowania, pozwala przy tym nawiązywać nowe kontakty z ludźmi i daje duże możliwości rozwijania swoich umiejętności interpersonalnych w kontakcie z mieszkańcami obszarów wiejskich.