MRiRW: Przywracamy uzupełniającą płatność obszarową. 400 mln zł rocznie
Sejm przyjął zmianę ustawy o płatnościach i przywrócił Uzupełniającą Płatność Podstawową. Wcześniej rozwiązanie było stosowane od 2004 do 2014 roku.
- Przywracamy uzupełniającą płatność obszarową. Spełniamy obietnice. Nasze zobowiązanie wynikające z Polskiego Ładu zostanie zrealizowane już w tym roku dla gospodarstw o powierzchni do 30 ha. Otrzymają one płatności powyżej średniej europejskiej - zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
400 mln zł rocznie
Pieniądze na uzupełniającą płatność obszarową mają pochodzić z budżetu krajowego. Co roku ma być na ten cel przeznaczane około 400 mln złotych.
- Płatność będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, w szczególności do: zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych. W ramach tej płatności nie będzie obowiązywał limit powierzchni i do jej otrzymania uprawnieni będą wszyscy rolnicy ubiegający o jednolitą płatność podstawową (JPO) - stwierdził podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
Stawka płatności zostanie określona tak, jak w przypadku pozostałych dopłat bezpośrednich - na podstawie rzeczywistej powierzchni kwalifikującej się do płatności, zgłoszonej przez rolników we wnioskach. Może ona wynieść ok. 40 zł/ha.
Pieniądze już od połowy października
Wypłata środków z tego tytułu rozpocznie się w połowie października bieżącego roku, w ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.
- Ponadto uzupełniająca płatność podstawowa przysługiwała będzie do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin - podkreślił Krzysztof Ciecióra.
ZOBACZ TAKŻE: 0% VAT na nawozy. Będzie taniej?
- Tagi:
- MRiRW