Morawiecki: Apeluję do KE. Dajcie nam zgodę, żebyśmy mogli pomagać rolnikom
- Nie ma co ukrywać, że żyjemy w okolicznościach huśtawki cenowej, która została do nas wstrzyknięta ze Wschodu i z Zachodu... My to widzimy. Nie chowamy głowy w piasek - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu wziął udział w obradach Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas których rozmawiano na temat Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
- Już ponad miesiąc temu skierowałem do Komisji Europejskiej wniosek, aby jak najszybciej pozwolono nam na dopłaty do nawozów - powiedział premier.
- Czasami słyszę: "Zróbcie to bez tej zgody!" Jesteśmy do tego gotowi, ale co zrobi komisja jak będzie nam chciała stanąć w poprzek? Zapuka do drzwi rolników za pół roku, za rok i powie oddajcie te pieniądze, jako nieuprawnioną pomoc publiczną. Chcemy, żeby rolnicy tego uniknęli. Apeluję do Komisji Europejskiej z tego najważniejszrgo forum rolniczego, apeluję, aby jak najszybciej udzieliła zgodę Rządowi RP na dopłaty do nawozów - dodał Mateusz Morawiecki i został nagrodzony brawami z sali.
Premier poruszył również problem rozprzestrzeniającego się ASF-u i niskiej opłacalności hodowli trzody chlewnej.
Apel o wsparcie ustawy
- Po pierwsze mogę zaapelować do wszystkich sił parlamentarnych o wsparcie ustawy, która ułatwia odstrzał dzików. Jest to jeden z warunków koniecznych. Drugi to bioasekuracja. To już dzisiaj pomaga. Dziękuję panu premierowi Kowalczykowi za to, że zabrał się do pracy na tym polu z takim wigorem - zaznaczył premier.
- Część naszego programu, który ma służyć odbudowie trzody chlewnej to także dopłaty do loch. Jest to dla nas ważny problem i choć także tutaj w Komisji Europejskiej nie mamy wspracia, chcemy wykorzystać to, że dzisiaj Polska nie produkuje tak intensywnie świń jak to się dzieje w Holandii, Danii, Belgii czy nawet Austrii. Chcemy to wykorzystać poprzez odpowiednie regulacje - dodał Mateusz Morawiecki.
"Chcemy możliwie szybko udostępnić ubezpieczenia dla rolników"
Prezes Rady Ministrów poruszył następnie problem klęsk żywiołowych podkreślając rolę nowe systemu ubezpieczeniowego.
- Przejęliśmy Towarzystwo Ubezpieczeń wzajemnych i w oparciu o ten system chcemy możliwie szybko udostępnić ubezpieczenia dla rolników. Z bardzo wydatnym wsparciem ze strony Skarbu Państwa - zaznaczył premier.
"Niech się europejscy rolnicy boją"
Kolejnym punktem wystąpienia premiera były dopłaty dla rolników.
- Niech się europejscy rolnicy boją, bo jeżeli polski eksport żywności do UE wzrósł od czasu wejścia do unii 7-krotnie przy niższych dopłatach, to my gwarantujemy teraz, także z udziałem środków krajowych, że będziemy zapobiegać tej dyskryminacji i dla 95-97% rolników wyrównamy, a nawet przekroczymy średnią unijną. To będzie coś na co polscy rolnicy czekali długo - powiedział szef rządu.
Dużą część swojego przemówienia Morawiecki poświęcił Krajowemu Planowi Odbudowy.
- Są tam programy takie jak: program retencji wodnej, wsparcie przetwórstwa, energia dla polskiej wsi, czy programy mniej rdzeniowe, ale także ważne - jak wymiana azbestu. (...) Chcę stąd zagwarantować, że my te programy będziemy realizować niezależnie od tego czy ich proces akceptacji przez KE będzie trwał miesiąc, rok, dwa lata... Te pieniądze w końcu dostaniemy, a programy realizujemy już dzisiaj - podkreślił, zaznaczając, że dla rządu produkcja rolna to także bezpieczeństwo kraju.
- Rolnik polski zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe i chciałem z tego miejsca bardzo serdecznie podziękować wszystkim polskim rolnikom, polskiej wsi za zabezpieczenie żywności w trudnych czasach pandemii i za to, że polska wieś jest znakomitym sektorem gospodarki narodowej - podsumował premier.
ZOBACZ TAKŻE: STOP DROŻYŹNIE. Rolnicy wyjechali na drogi [VIDEO]
- Tagi:
- ceny nawozów
- dopłaty
- azbest