Minister Jurgiel: potrzebna jest nowa agencja
Ochrona ziemi, wsparcie gospodarstw rodzinnych, rozwój wsi - jakie jeszcze inne priorytety stawia sobie obecny resort rolnictwa?
Po trzech tygodniach rządów minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zwołał pierwszą konferencję prasową. Przedstawił na niej oficjalnie kierownictwo resortu. Zaprezentował również program działań, jakie wyznacza sobie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na najbliższe lata.
Minister Jurgiel zaznaczył, że resort jest obecnie w trakcie oceny stanu obecnego polskiego rolnictwa, planuje także audyty we wszystkich instytucjach rolnych. Podkreślił, że skupia się przede wszystkim na działaniach związanych z poprawą na rynku mleka i trzody chlewnej. - Przygotowujemy rozwiązania. Jedne z nich należy wprowadzić szybko, kolejne będą miały zasięg długoterminowy - wyjaśniał. Na pytanie związane z tym, czy i kiedy Polska miałaby otrzymać środki z Unii Europejskiej na przechowywanie mięsa wieprzowego, odpowiedział, że póki co tego nie wie. - Tej odpowiedzi udzielę po powrocie z Brukseli. W poniedziałek będę na Radzie Ministrów i te szczegóły zostaną przedstawione w najbliższym czasie - powiedział.
Dużą zmianą będzie zapewne powstanie Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich na bazie dotychczasowych trzech instytucji rolnych: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (część wypłat krajowych), Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. - Przygotowujemy ustawę o konsolidacji inspektoratów, a także powołanie Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, przekształcenia jej z agencji płatniczej na płatniczo - programową. Chodzi o to, żeby gminy i społeczności wiejskie miały partnera przy przedsięwzięciach związanych z rozwojem - tłumaczył Krzysztof Jurgiel. Agencja Rozwoju Obszarów Wiejskich miałaby pojawić się najpóźniej 1 stycznia 2017 r.
W kontekście obrotu państwową ziemią minister Jurgiel zaznaczył, że do 1 maja 2016 r. nie zostanie uruchomiona jej sprzedaż. Obecny rząd będzie skupiał się bardziej na oferowaniu zainteresowanym dzierżawę nieruchomości rolnych będących w zasobach Skarbu Państwa. Rząd PiS będzie dążył do wprowadzenia nowelizacji Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, na dalszym etapie wprowadzi nową. - Polsce jest potrzebna konkretna Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, nie tylko odnosząca się do zbywania nieruchomości. Ustawa ta musi określić role państwa w zakresie wspierania gospodarstw rodzinnych, podobnie jak to jest w innych państwach, ale też sprawa udzielanej pomocy rolnikom powinna być zawarta w jednej ustawie - przekonywał szef resortu rolnictwa.