Minister będzie decydował o odrolnieniu 4 klasy ziemi?
Przekształcenie gruntów I-III klasy w tereny nierolne wymaga zgody ministra rolnictwa. Czy ten warunek dotyczyć będzie także IV klasy?
Zgodnie z Ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych odrolnienie gruntów sklasyfikowanych jako I, II lub III klasa bonitacji gleby (z pewnymi wyjątkami) wymaga zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Kontrola ze strony państwa nad polską ziemią rolną w takim wymiarze zdaniem wiceministra rolnictwa Zbigniewa Babalskiego jest niewystarczająca.
- Obserwujemy ogromną skalę przeznaczania ziemi rolniczej na inne użytkowanie. W ciągu 12 lat z ziemi rolniczej ubyło w Polsce około 2 mln hektarów. Jest to potężny obszar - powiedział wiceminister Babalski podczas konferencji „Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich - realna możliwość czy utopia?”, która odbyła się w Sejmie.
Czytaj także: Skutecznie ukrócili obrót ziemią? KLIK
Wiceminister rolnictwa zaznaczył, iż w tej chwili w naszym kraju jest 14 mln hektarów użytków rolnych. - Próbujemy ochronę polskiej ziemi rolnej prowadzić. Oczywiście tam, gdzie jest szansa na rozwój i przekształcenie nie narusza przestrzeni rolniczej, takie wyłączenia robimy, bo przecież trzeba też pomagać w inny sposób gospodarce - podał wiceminister Babalski. W ciągu roku odrolnieniu ulega średnio 11 tys. hektarów. I dotyczy to gruntów o I - III klasie, a więc tych, o których ministerstwo rolnictwa wie, bo samo wydaje zezwolenia. Być może wkrótce resort rolnictwa będzie decydował także o przeznaczeniu 4 klasy bonitacji gleby.
- Rozważamy w ministerstwie rolnictwa nasza kontrole rozszerzyć jeszcze na czwartą klasę, ponieważ ucieka nam ziemia rolnicza z przestrzeni rolniczej i gdy ucieknie to już bezpowrotnie - podał Zbigniew Babalski.
Czytaj także: Kto wydzierżawi grunty z ANR - zdecydują sami rolnicy KLIK
Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych mówi, że:
Nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III, jeżeli grunty te spełniają łącznie następujące warunki:
1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;
2) położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych
4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części