„Mędrzec” wśród rolniczej rodziny obchodzi właśnie 100 lat
W dzisiejszym artykule z cyklu „Niedzieli z historią rolnictwa” przedstawiamy wyjątkową historię, bo jubileuszową. Właśnie rozpoczął się rok 2023, w którym doradztwo rolnicze w Polsce obchodzi swoje 100 urodziny.
Mianem „mędrca” określamy człowieka o wielkiej wiedzy i doświadczeniu. Bez cienia wątpliwości takim „rolniczym mędrcem” są ośrodki doradztwa rolniczego, które niezmiennie od wielu już lat służą rolnikom radą, wiedzą i doświadczeniem.
Doradztwo rolnicze w Polsce
Żeby znaleźć prawdziwe początki doradztwa rolniczego w Polsce, musimy cofnąć się aż do okresu międzywojennego. To właśnie wtedy miał miejsce okres agronomii społecznej, czyli specjalnego ruchu społeczno-oświatowego, który w bardzo dużej mierze przyczynił się do powstania doradztwa rolniczego w Polsce i pierwszych szkoleń z zakresu nowych technologii upraw oraz hodowli.
- Pisemnym śladem poradnictwa rolniczego były opisy tzw. gospodarstw wzorcowych, w których podejmowano próby propagowania nowych metod gospodarowania. Za pomocą takich opisów uczono rolników i upowszechniano nowości w uprawie roślin i chowie zwierząt – czytamy na portalu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Występowało wtedy duże zacofanie strukturalne rolnictwa, niski poziom sił wytwórczych, duży analfabetyzm ludności i brak przygotowania zawodowego rolników.
- W 1923 roku minister rolnictwa i dóbr państwowych przeznaczył majątek Poświętne koło Płońska na cele kultury rolniczej, co umożliwiło powołanie przez Sejmik Płoński nowej instytucji: Ogniska Kultury Rolnej i Zakładu Doświadczalnego w Poświętnem. Celem jej działania było wspieranie rozwoju rolnictwa na Mazowszu: 133 ha pola doświadczalnego rozpoczęło – trwające do dziś – prowadzenie doświadczeń, dotyczących upraw rolniczych i stosowania nawozów, a rok później podobne prace rozpoczęto też w okolicznych gospodarstwach rolnych – napisał w swoim wystąpieniu z okazji jubileuszu, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk.
Od samego początku w Poświętnem prowadzono doświadczenia na stałym polu doświadczalnym (133 ha), jak również u okolicznych rolników.
- Rozwijano hodowlę bydła i wprowadzono na terenie powiatu płońskiego kontrole obór. Ponadto utworzono Stację Ogierów Państwowych. Od początku szczególną rangę miała też działalność oświatowa: kursy rolnicze, odczyty i pogadanki wygłaszane podczas zebrań wiejskich, publikacje wyników doświadczeń i artykułów fachowych w prasie, wydawanie komunikatów i ulotek z praktycznymi wskazówkami, przyjmowanie w Ośrodku wycieczek ziemian i chłopów oraz udział w wystawach rolniczych – informuje na swoim portalu Mazowiecki Ośrodek.
Doradztwo rolnicze zmieniało się, przechodziło różne etapy w zależności od stosunków społeczno-gospodarczych. Zakład w Poświętnem poddawany był kilkakrotnie reorganizacji i zmieniał nazwy, jednak nie uległa zmianie idea utworzenia Ośrodka. W dalszym ciągu tamtejsi pracownicy dostarczają mieszkańcom wsi informacji potrzebnych do prowadzenia produkcji rolniczej, a także służących poprawie jakości życia na obszarach wiejskich.
- Dzisiaj Poświętne to Oddział Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płońsku, najstarsza spośród wszystkich placówek państwowego doradztwa rolniczego w Polsce. Rok 1923 stał się więc początkiem zinstytucjonalizowanego doradztwa rolniczego i dziś, sto lat później, możemy z dumą obchodzić piękny jubileusz – podkreślił minister Kowalczyk
Ośrodki Doradztwa Rolniczego w Polsce
Dzisiaj mamy w Polsce 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego, które odgrywają kluczową rolę w systemie wymiany wiedzy i innowacji w rolnictwie oraz na obszarach wiejskich.
- Przede wszystkim są blisko rolników i mieszkańców wsi. Organizują szkolenia, a także aktywnie wspierają wdrażanie i upowszechnianie dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań. Świadczą też doradztwo technologiczne, organizacyjno-ekonomiczne i rolnośrodowiskowe. Ośrodki Doradztwa Rolniczego prowadzą pokazy, demonstracje polowe, wystawy, targi, konkursy i olimpiady dla młodzieży. W ten sposób biorą na siebie zadania kształtowania kierunków gospodarki rolnej – zaznaczył minister Kowalczyk
Z okazji 100-lecia doradztwa rolniczego w Polsce, całym zespołem redakcyjnym, kierujemy słowa uznania do wszystkich ośrodków w Polsce:
- Dolnośląskiego ODR we Wrocławiu;
- Kujawsko-Pomorskiego ODR w Minikowie;
- Lubelskiego ODR w Końskowoli;
- Lubuskiego ODR w Kalsku;
- Łódzkiego ODR w Bratoszewicach;
- Małopolskiego ODR w Karniowicach;
- Mazowieckiego ODR w Warszawie;
- Opolskiego ODR w Łosiowie;
- Podkarpackiego ODR w Boguchwale;
- Podlaskiego ODR w Szepietowie;
- Pomorskiego ODR w Lubaniu;
- Śląskiego ODR w Częstochowie;
- Świętokrzyskiego ODR w Modliszewicach;
- Warmińsko-Mazurskiego ODR w Olsztynie;
- Wielkopolskiego ODR w Poznaniu;
- i Zachodniopomorskiego ODR w Barzkowicach;
Wyrazy szacunku za pracę na rzecz rolnictwa kierujemy również powiatowych ośrodków doradztwa rolniczego, które są najbliżej rolników, ich codziennych problemów.
- Trudno sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie polskiego rolnictwa bez państwowego doradztwa rolniczego. W warunkach coraz większych wyzwań – geopolitycznych, klimatycznych i społecznych – profesjonalni, życzliwi, kompetentni i obiektywni doradcy są coraz bardziej potrzebni. Dlatego serdecznie dziękuję wszystkim doradcom, specjalistom i pracownikom jednostek doradztwa rolniczego za dotychczasową pracę i proszę o przyjęcie uroczystych, jubileuszowych życzeń – życzył w swoim wystąpieniu szef resortu rolnictwa - Niech kolejne lata będą wypełnione sukcesami, a uznanie społeczności rolniczej będzie dla Państwa stałym źródłem satysfakcji.
Ty też możesz być redaktorem cyklu
O czym chciałbyś przeczytać w tym cyklu artykułów? A może chcesz podzielić się Twoimi wspomnieniami dawnego rolnictwa? Napisz wiadomość: [email protected]
Czy cykl artykułów „Niedziela z historią rolnictwa” zainteresował Cię?
Jeśli tak – skomentuj, polub – wyraź swoją opinię!
Wielkopolska Izba Rolnicza zaprasza na szkolenia - przeczytaj tutaj