LSD wraca do Europy: potwierdzone ogniska we Włoszech i Francji.

Potwierdzono trzy ogniska w Europie
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W czerwcu 2025 r. potwierdzono trzy ogniska tej zakaźnej choroby wirusowej – dwa we Włoszech i jedno we Francji. W związku z tym służby weterynaryjne apelują do hodowców o zachowanie szczególnej ostrożności i wdrożenie środków bezpieczeństwa biologicznego.
Pierwsze ognisko wykryto 21 czerwca w miejscowości Orani, w prowincji Nuoro na Sardynii. Choroba zaatakowała tam stado liczące 131 sztuk bydła. Cztery dni później, 25 czerwca, potwierdzono kolejne ognisko w północnej części Włoch – w prowincji Mantua (region Lombardia), gdzie LSD wystąpiła w stadzie liczącym 291 sztuk. Trzecie ognisko potwierdzono 29 czerwca na terytorium Francji, w regionie Auvergne-Rhône-Alpes, w gospodarstwie mleczarskim z 58 sztukami bydła.
Trzeba likwidować chore bydło
Zgodnie z przepisami unijnymi (rozporządzenie wykonawcze Komisji UE 2018/1882), LSD należy do kategorii chorób A+D+E, co oznacza, że jej wykrycie wymaga natychmiastowego wdrożenia działań likwidacyjnych. Wszystkie zakażone stada zostały już poddane ubojowi, a wokół ognisk utworzono 50-kilometrowe strefy nadzoru.
Choroba guzowatej skóry bydła - czym się objawia?
LSD to choroba wywoływana przez wirusa z rodzaju Capripoxvirus. Charakteryzuje się wysoką gorączką, zmianami skórnymi w postaci guzków i obrzęków, osłabieniem oraz znacznym spadkiem mleczności. Ma poważne konsekwencje gospodarcze, zwłaszcza dla gospodarstw mleczarskich.
Ostatnio w Europie notowano w 2019
Ostatni wybuch LSD w Europie miał miejsce w Czarnogórze w 2019 r. W kolejnych latach choroba nie była notowana na naszym kontynencie, jednak nadal występuje endemicznie w Azji, Afryce i Rosji.
W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się choroby, służby weterynaryjne w UE zalecają wzmożony monitoring stanu zdrowia bydła, ograniczenie przemieszczania zwierząt oraz stosowanie środków dezynfekcyjnych i ochronnych.